Grāmatas tika konfiscētas martā uz Krievijas un Igaunijas robežas Ivangorodā. Tās tika atrastas pārmeklēšanas laikā 50 gadus veca Krievijas pilsoņa bagāžā.
Trīs Somijā izdotas vēstures grāmatas Krievijā tiesa atzinusi par ekstrēmistiskām. Lēmumu pieņēmusi tiesa Ļeņingradas apgabalā, ziņo laikraksts "Helsingin Sanomat", atsaucoties uz Krievijas ziņu aģentūru TASS.
Par ekstrēmistu materiāliem tika uzskatīti šādi darbi "Risto Riti: Dzīve tēvzemes labā" (1994), "Somijas aizsardzības spēki toreiz un tagad" (1959) un 1942. gada jubilejas izdevums "Maršals Mannerheims. 75 gadi, 1942. gada 4. jūnijs".
Grāmatas tika konfiscētas martā uz Krievijas un Igaunijas robežas Ivangorodā. Tās tika atrastas pārmeklēšanas laikā 50 gadus veca Krievijas pilsoņa bagāžā. Viņš atgriezās mājās no Narvas.
"Muitas darbinieki pamanīja, ka dažos izdevumos bija nacistu simboli un atšķirības zīmes," toreiz ziņoja Krievijas muita.
Pēc viņu teiktā, starp tiem bija svastika, nacistiskās Vācijas ģerbonis, kā arī "Vācijas un Somijas valdības un militāro vadītāju fotogrāfijas no 20. gadsimta 30. un 40. gadiem".
Ceļotājs paskaidroja, ka viņu interesē Somijas militārā vēsture un viņš grāmatas iegādājies savai personīgajai kolekcijai. Pret viņu tika uzsākta administratīva lieta, un literatūra tika nosūtīta pārbaudei.
Pārbaudē tika secināts: "Grāmatās ietvertā informācija varētu kaitēt Krievijas politiskajām interesēm, valsts drošībai un tās pilsoņu morālei."
Pamatojoties uz šo secinājumu, tiesa visas trīs grāmatas iekļāva ekstrēmistu materiālu sarakstā un aizliedza to izplatīšanu Krievijā.
TASS ziņojumā nav paskaidrots, kādu iespējamo sodu vīrietis ir saņēmis vai saņems nākotnē par grāmatu glabāšanu.
Saskaņā ar muitas datiem, ceļotāja bagāžā tika atrastas kopumā sešas grāmatas un divi žurnāli somu valodā. Tie tika izdoti laikā no 1940. līdz 1990. gadam. Pārējās trīs grāmatās un divos žurnālos pārbaudē ekstrēmisma pazīmes netika konstatētas.
"Risto Riti: Dzīve tēvzemes labā" ir vēsturnieka Marti Turtolas darbs par Somijas piekto prezidentu Risto Riti un viņa lomu, īpaši lēmumu pieņemšanā kara laikā. Rīti bija prezidents no 1940. līdz 1944. gadam.
"Somijas aizsardzības spēki toreiz un tagad" pēta Somijas aizsardzības spēku attīstību, struktūru un darbību no vēsturiska skatupunkta. Konfiscētā grāmata bija 1959. gada izdevums, ko rediģēja K. J. Mikola, V. Tervasmeki un V. S. Salokankass.
"Maršals Mannerheims: 75 gadi, 1942. gada 4. jūnijs" ir piemiņas grāmata, kas izdota par godu Kārļa Gustava Emīla Mannerheima 75. dzimšanas dienai un raksta par viņa kā Somijas militārā vadītāja lomu kara laikā.