Austrijas kanclers atsakās atvainoties Lietuvai

Austrijas kanclers Verners Faimans piektdien atteicās atvainoties Lietuvai par Vīnes varasiestāžu lēmumu atbrīvot no apcietinājuma bijušo padomju drošības spēku specvienības komandieri Mihailu Golovatovu, kurš Lietuvā apsūdzēts par Viļņas 1991.gada 13.janvāra slaktiņa sarīkošanu, ziņo ārvalstu mediji.

"Neatkarīga Austrijas varas institūcija pieņēma neatkarīgu lēmumu," runājot par Golovatova atbrīvošanu, radio "Oe 1" sacīja Faimans. "Mums nekas nav ko slēpt. Kad mūsu partneris [Lietuva] redzēs, kā lēmums tika pieņemts, tas sapratīs situāciju."

Tostarp kanclers atzina, ka zina par "emocijām", kas Lietuvā saistās ar 1991.gada notikumiem.

Golovatovs 14.jūlijā tika arestēts Vīnes lidostā, pamatojoties uz Lietuvas 18.oktobrī izsniegto Eiropas aresta orderi. No apcietinājuma viņu atbrīvoja 15.jūlija pēcpusdienā, kad kopš aresta brīža nebija pagājušas pat 24 stundas.

Golovatovs Lietuvā tiek apsūdzēts par saistību ar 1991.gada 13.janvārī Viļņā padomju spēku sarīkoto slaktiņu, kurā tika nogalināti 14 cilvēki un aptuveni 800 guva ievainojumus.

Austrija skaidroja, ka Lietuva nav sniegusi pieprasīto papildu informāciju, tomēr lietuviešu puse šo versiju noraidīja, uzstājot, ka visa pieprasītā informācija sniegta.

Atsaucoties uz informācijas avotiem Krievijas ārlietu struktūrās, mediji ziņoja, ka Austrija atbrīvojusi arestēto Golovatovu, pakļaujoties Maskavas spiedienam. Apstiprinājums šai versijai saņemts arī no avotiem Austrijas Ārlietu ministrijā.

Tostarp Austrijas parlamenta deputāts Pēters Pilcs piektdien sacīja, ka Krievijas vēstnieks "nopietni iejaucies" Golovatova lietas izskatīšanā un draudējis ar ekonomiskajām un politiskajām sankcijām, kā arī spriedzi diplomātiskajās attiecībās, ja Golovatovs netiks atbrīvots.

Vienlaikus Pilcs arī atzina, ka Golovatovs, Krievijas Distanču slēpošanas federācijas viceprezidents, vairākkārt ciemojies Eiropas Savienības dalībvalstīs arī pēc tam, kad Lietuva jau bija izsludinājusi viņa aresta orderi.

Valstu vidū, kur viņš ciemojies, ir Čehija, Kipra un Somija.

Ceturtdien Somija anulēja Golovatovam izsniegto Šengenas vīzu. Helsinku skaidrojumu, ka tas noticis tāpēc, ka Golovatova vārds Šengenas sistēmā ierakstīts atšķirīgi, deputāts Pilcs nodēvēja kā vienkāršu "atrunāšanos".

Svarīgākais