Ardievu, civilizācija - Krievijā pirms 9. maija pilnībā atslēdz mobilo internetu

© unsplash.com

Maskavā un citās lielākajās Krievijas pilsētās ir sākušies plaša mēroga mobilā interneta pārtraukumi - vietējās varas iestādes iedzīvotājiem skaidro, ka tas tiek darīts "drošības apsvērumu dēļ" Uzvaras dienas svinību laikā, raksta “unian.net”.

Krievijas mediji iepriekš ziņoja, ka operatori sūta ziņojumus Maskavas un Sanktpēterburgas iedzīvotājiem par pagaidu mobilā interneta un mediju pakalpojumu ierobežojumiem. Paredzams, ka šī situācija ilgs no 5. līdz 9. maijam.

Sūdzību pieplūdums sākās 5. maijā ap plkst. 8:00. Par pārtraukumiem ziņojuši “MTS”, “T2”, “Megafon”, “Beeline” un “Yota” lietotāji.

Mobilo sakaru operatori jau ir sākuši nosūtīt saviem abonentiem ziņojumus, iesakot izmantot “Wi-Fi”.

Neapmierinātie iedzīvotāji apgalvo, ka pat tīmekļa vietnes, kas iekļautas tā sauktajos "baltajos sarakstos", par kurām tika solīts, ka tās paliks pieejamas pārtraukumu laikā, nedarbojas. Starp tām ir valdības pakalpojumi, “Yandex” meklētājprogramma un Krievijas sociālie mediji.

Šī nav pirmā reize, kad Maskavā un Sanktpēterburgā pirms 9. maija ir pārtraukts mobilais internets - tāda pati situācija bija arī pagājušajā gadā. Krievijas varas iestādes toreiz paziņoja, ka tas bija "tā paredzēts" un ka problēmas bija saistītas ar gatavošanos Uzvaras dienas parādei un tās norisi.

Atgādinām, ka pēc iebrukuma Ukrainā Krievijas varas iestādes pastiprināja kontroli pār internetu un tika bloķēti “Facebook”, “Instagram”, “Discord” un vairākas citas populāras vietnes. Varas iestādes arī masveidā likvidē VPN pakalpojumus un soda tos, kas tos izmanto.

Vēlāk, 2025. gada jūlijā, Krievija palaida jaunu platformu - “VK Max Messenger”, kas līdzinās Ķīnas “WeChat”. Lietotnei ir piekļuve lietotāja mikrofonam, kamerai, ģeogrāfiskajai atrašanās vietai, kontaktiem un failiem, turklāt to kontrolē izlūkdienesti.

Varas iestādes noteica, ka “Max” ir iepriekšinstalēts visās jaunajās ierīcēs, kas tiek pārdotas Krievijā. Valsts darbiniekiem, skolotājiem un skolēniem ir jāizmanto šī platforma.