Eiropas Savienības tieslietu komisāre Vivjēna Redinga uzskata, ka Austrija rīkojusies pareizi, neapcietinot un neizdodot Lietuvai bijušo PSRS Valsts drošības komitejas īpašo uzdevumu vienības Alfa darbinieku Mihailu Golovatovu, kurš tiek turēts aizdomās par līdzdalību 1991. gada 13. janvāra traģiskajos notikumos Viļņā.
Tikmēr Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite paudusi neizpratni, kāda tad šādā gadījumā vispār ir jēga no vienotā ES aresta ordera.
«No juridiskā viedokļa situācija ir skaidra: Austrijai nebija jāpilda šis orderis. Orderi izpildošā dalībvalsts no Eiropas aizturēšanas ordera darbības var izslēgt noziegumus, kas ir pastrādāti pirms konkrēta datuma. Tā tas bija šajā konkrētajā gadījumā, jo noziegumi tika pastrādāti 1991. gadā, bet Eiropas aizturēšanas orderus Austrija sāka izpildīt tikai pēc 2002. gada,» pavēstījusi V. Redinga. Tiesa, šādā gadījumā nav skaidrs, kādēļ Austrijas varas iestādes pagājušo piektdien Vīnes lidostā vispār aizturēja M. Golovatovu un par to informēja Lietuvas pusi.
Lietuvas Tieslietu institūta direktors Aļģimants Čeps sarunā ar BNS uzsvēris, ka šajā situācija Austrijai vajadzējis gaidīt Lietuvas izdošanas lūgumu, lai aizdomās turēto izdotu saskaņā ar vismaz divām konvencijām. «Austrija izmantoja [procedūras] neprecizitāti, lai gan tai vajadzēja izdot šādu personu, balstoties uz agrākām konvencijām – ES Izdošanas konvenciju vai Eiropas Padomes Izdošanas konvenciju,» uzskata A. Čeps.
Neizpratni par Austrijas rīcību vakar laikrakstā Die Presse publicētā intervijā paudusi Lietuvas prezidente D. Grībauskaite. Viņa uzsvērusi, ka radies priekšstats – ES vienotā aresta ordera izpildē nekādu vienotu standartu nav un katra valsts rīkojas, kā vēlas. «Šā gada aprīlī Lietuva lūdza Itālijai piemērot Eiropas orderi, lai apcietinātu kādu meklēšanā esošu personu. Un Itālija deva 40 dienas laika, lai Lietuva varētu sagatavot papildu informāciju par šo cilvēku. Tas ir Eiropas standarts,» uzsvērusi D. Grībauskaite. Lietuvas ģenerālprokurora vietnieks Andrjus Nevera uzsvēris, ka Lietuvai nepieciešamā pieprasījuma sagatavošanai dotas tikai piecas stundas. A. Nevera arī paudis neizpratni par to, ka lēmumu par M. Golovatova atbrīvošanu pieņēmusi nevis Austrijas tiesa, bet gan prokurors. «Mums nav pieņemami Austrijas paskaidrojumi, ka lēmums ir pieņemts saskaņā ar šīs valsts likumdošanu. Ir taču starptautiskas vienošanās par izdošanu, kas būtu jāievēro,» viņš uzsvēris.