Irānas līderim Ahmadinežādam, iespējams, ir ebreju saknes

© Scanpix

Irānas prezidenta Mahmūda Ahmadinežāda, kurš katrā izdevīgā brīdī mēdz atkārtot, ka holokausts ir pasakas, bet Izraēla jānoslauka no pasaules kartes, dzīslās, iespējams, tek ebreju asinis.

Ar šādu sensacionālu paziņojumu nācis klajā laikraksts The Daily Telegraph.

Žurnālistiem izdevies noskaidrot, ka savulaik M. Ahmadinežāda tēva uzvārds bijis Saburžians. Eksperti apgalvo, ka tas ir tipisks Irānas ebreju (turklāt ticīgu jūdaistu) uzvārds, kas sastopams arī Irānas Iekšlietu ministrijas apstiprinātajā ebreju uzvārdu sarakstā. Tiek uzskatīts, ka pašreizējā prezidenta vecāki ticību un uzvārdu mainīja pagājušā gadsimta piecdesmito gadu sākumā, kad M. Ahmadinežāds bija četrus vai piecus gadus vecs. Iespējams, tas noticis gan reliģisku apsvērumu, gan ekonomisku iemeslu dēļ, jo pašreizējā prezidenta tēvs Ahmeds vēlējies mainīt dzīvesvietu un no Aradanas, kur tradicionāli dzīvojuši ebreji, pārcelties uz Teherānu.

Britu Arābu un Irānas pētījumu centra vadītājs Alī Nurizade atzinis, ka Irānas prezidenta uzvedība pilnībā atbilst tam, ka viņa vecāki mainījuši reliģiju. "Ikviena ģimene, kas maina reliģiju, rada sev jaunu identitāti, pilnībā noliedzot veco reliģiju. Ar saviem antiizraēliskajiem paziņojumiem viņš cenšas no sevis novērst jebkādas aizdomas par saikni ar ebrejiem, taču vienalga jūtas ievainojams radikālajā šiītu sabiedrībā," uzskata speciālists. Pats M. Ahamdinežāds vienmēr ignorējis jautājumus par to, kāpēc viņa ģimene mainījusi uzvārdu, bet pazīstamais Irānas blogeris Mehdī Hazalī, kurš aicināja par šo jautājumu veikt izmeklēšanu, šovasar tika ieslodzīts cietumā. Par to, kādas apsūdzības viņam izvirzītas, Irānas varasiestādes noslēpumaini klusē.

Pasaulē

2023. gada 7. oktobrī Palestīnas teroristu grupējums “Hamas” iebruka Izraēlā, tur sarīkoja asiņainu slaktiņu: teroristi noslepkavoja 1200 cilvēku un sagrāba aptuveni 250 ķīlnieku. Visvairāk cietušo bija sievietes, kuras izvaroja, sakropļoja un pēc tam nošāva. Izraēla atbildēja ar militāru operāciju Gazas joslā. Ir pagājis gads. Ko par esošo situāciju domā Kārlis Daukšts un Juris Rozenvalds?

Svarīgākais