Piektdienas vakarā ASV pilnvarotās lietvedes Džūlijas Deivisas rezidencē Kijivā notika NATO vēstnieku sanāksme, lai apspriestu 28 punktu miera plānu. Amatpersonas norāda, ka sanāksmes laikā daudz kas pateikts "riebīgā" tonī, izdarīts acīmredzams spiediens un notikusi lamāšanās, raksta “Financial Times”.
Publikācijā teikts, ka ASV prezidenta Donalda Trampa administrācija ceturtdienas sanāksmē spieda Ukrainu līdz ceturtdienai pieņemt 28 punktu miera plānu.
Miera plāns tika apspriests sanāksmē, kas notika Deivisas rezidencē. Pasākumā Kijivā piedalījās Eiropas diplomāti un ASV amatpersonas. Saskaņā ar publikācijas avotiem, ASV armijas sekretārs Daniels Driskols sanāksmē sacīja, ka ir "optimistisks" un uzskata, ka "tagad ir laiks mieram", tomēr viņš arī izteicis brīdinājumu, ka Vašingtona “nebūs elastīga”.
Tikšanās iemesls esot bijušas diskusijas par "miera plānu" un ASV prezidenta Donalda Trampa paziņojums, ka Ukrainai "tas būs jāapstiprina", bet Eiropas pārstāvji vēlējās apspriesties, kā iejaukties situācijā.
Kāds augsta ranga Eiropas ierēdnis sanāksmes toni nosauca par “riebīgu”. Saskaņā ar publikācijas sniegto informāciju, diskusija ātri vien nonākusi strupceļā.
Viens no sanāksmes dalībniekiem teica, ka Deivisa esot paziņojusi, ka ASV atbalstam Ukrainai “ir ierobežojumi”.
"Pastāv spēcīgas norādes, ka Krievijai ir spēcīga rūpnieciskā bāze, un ir tikai laika jautājums, kad Ukrainai būs jānoslēdz darījums," laikraksts "Financial Times" citē ASV pilnvaroto lietvedi. Kā stāstīja klātesošie, Driskols sanāksmē sācis pat lamāties.
"Mums ir jāizbeidz šīs muļķības. ASV armija mīl Ukrainu un atbalsta to, taču Pentagona godīgais vērtējums ir tāds, ka situācija Ukrainā ir ļoti slikta, un tagad ir labākais laiks mieram," viņš sacījis un piebildis, ka "drošības garantijas ir daļa no šī līguma" un ASV tās apspriedīs ar Eiropas un Ukrainas līderiem tuvākajās dienās.
Deivisa un Driskols uzstājuši, lai Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis parakstītu vienošanos līdz ceturtdienai.
"Mums ir šaurs logs - prezidents Tramps vēlas mieru tagad," viņi teica. Vienlaikus kāda ASV amatpersona uzstāja, ka tikšanās bija "pozitīva, atklāta un cieņpilna".
"Tā bija laba viedokļu apmaiņa. Sekretārs Driskols atbildēja uz tik daudziem jautājumiem, cik atļāva laiks, un tik detalizēti, cik vien iespējams," viņš piebilda.
Tomēr kāda Rietumu amatpersona laikrakstam “Financial Times” pastāstīja, ka diplomāti sanāksmē pauduši viedokli, ka ASV izmanto Zelenska politisko vājumu iekšzemes korupcijas skandāla laikā, lai ātri panāktu vienošanos Ukrainas jautājumā.
Daži ES vēstnieki ASV priekšlikumu pasniedza kā stratēģisku uzvaru Krievijai. Deivisa atbildēja, ka miljona karavīru zaudēšana - kas ir tieši tik daudz krievu, cik ir gājuši bojā, saskaņā ar ASV aplēsēm, kopš kara sākuma 2022. gadā - nav uzvara.
Sanāksmes beigās ES pārstāvji uzstāja, ka "miermīlīgas" vienošanās panākšanas vietā tagad ir nepieciešams lielāks spiediens uz Krieviju, bet amerikāņi paziņoja, ka ierosinātais miera plāns ir labākais risinājums.
"Izrādās, ka viss ir vēl sliktāk, nekā mēs domājām," izdevumam pastāstīja augsta ranga Eiropas amatpersona.
Atgādinām, ka ceturtdien plašsaziņas līdzekļiem tika publiskots pilns 28 punktu miera plāns, kura mērķis ir izbeigt Krievijas agresiju Ukrainā.