Grieķijas parlaments atbalsta taupības plānu

Grieķijas parlaments 29. jūnijā apstiprināja valdības sagatavoto taupības plānu, kuru pieprasa starptautiskie kreditori un kas ļaus paglābt valsti no bankrota, ziņo Agence France-Presse.

Premjerministra Georga Papandreu valdības ierosinātos taupības plānu atbalstīja 155 deputāti, bet pret tiem bija 138.

Tas ļaus Grieķijai ķerties pie taupības pasākumu īstenošanas ar mērķi līdz 2015.gadam ietaupīt 28,4 miljardus eiro (19,96 miljardus latu).

Trešdienas balsojums aptver pirmo daļu no Grieķijas taupības plāna, kas koncentrējas uz nodokļu palielināšanu, tādējādi iegūstot 14,09 miljardus eiro, kā arī īstenojot sabiedriskā sektora izdevumu samazināšanu 14,32 miljardu eiro apmērā.

Ceturtdien Grieķijas parlamentā notiks balsojums par atsevišķu taupības plāna daļu īstenošanu, tajā skaitā nodokļu palielināšanu un valsts aktīvu pārdošanu.

Saskaņā ar valdības iepriekš teikto no privatizācijas Grieķija plāno iegūt vēl aptuveni 50 miljardus eiro (35,1 miljardu latu).

Taupības plāna apstiprināšana bija nepieciešama, lai Grieķija varētu saņemt pēdējo - 12 miljardu eiro (8,43 miljardu latu) lielo - aizdevuma maksājumu no 110 miljardu eiro (77,3 miljardu latu) vērtās Grieķijas glābšanas programmas, par ko vienošanās tika panākta pērnajā maijā.

Pēc pēdējā aizdevuma maksājuma apstiprināšanas, kas sagaidāma šīs nedēļas nogalē notiekošajā eirozonas finanšu ministru sanāksmē, Eiropas Savienība (ES) sadarbībā ar Starptautisko Valūtas fondu (SVF) varētu sākt izstrādāt otro palīdzības programmu Grieķijai.Jaunās glābšanas programmas apjoms varētu sasniegt 120 miljardus eiro (84,3 miljardus latu).

Ja Grieķija turpina īstenot taupības pasākumus un līdz 2015.gadam samazina valsts budžeta deficītu līdz 1% no iekšzemes kopprodukta (IKP) - ievērojami zem ES noteiktā minimālā līmeņa 3% apmērā. Tad šie Grieķijas centieni atjauno tirgus pārliecību, ļaujot Grieķijai atkal aizņemties ar saprātīgām procentu likmēm un tādā variantā Grieķija un eirozona ir glābtas, norāda analītiķi.

Savukārt, ja otrā palīdzības finansējuma programma ir nepietiekama, taupības pasākumi noved valsti dziļā recesijā un Grieķijas valdība nespēj pildīt savas saistības.

Tad Eiropai nāktos izstrādāt trešo palīdzības programmu, tādējādi novēršot Grieķijas bankrotu, kas varētu izraisīt ķēdes reakciju vairākās citās vājākajās eirozonas valstīs.

Svarīgākais