Kremļa propagandisti informācijas karā izmanto īstu žurnālistu identitātes Krievijas “nedraudzīgo valstu” nomelnošanai
Kremļa viltus ziņu tehnoloģiju atmaskotāji - specializētā projekta “Gnida Project” pētnieki atklājuši vismaz četrus gadījumus, kad propagandistu grupa, kas sevi dēvē par “Storm-1516”, publicējot viltus ziņas, izmantoja īstu žurnālistu identitātes, informē izdevums “The Insider”. Viena no publikācijām bija vērsta pret Moldovu, divas - pret Franciju un Armēniju, bet jaunākā no tām - Vācijas nomelnošanai. Zināms, ka grupa saistīta ar likvidētā “Vagner” militārā grupējuma dibinātāja Jevgēņija Prigožina “troļļu fabriku”, kuras darbību koordinē Krievijas specdienests GRU. Grupā darbojas arī bijušais ASV policists Džons Marks Dugans, kuram Krievijā piešķirts patvērums. Dugans bija tieši tas, kurš savulaik izplatīja viltus ziņas par ASV prezidenta amata kandidāti Kamalu Harisu.
“Storm-1516” dezinformācijas kampaņā pret Moldovas prezidenti Maiju Sandu šim nolūkam izveidotā viltus vietnē “The EU Insider” grupa publicēja rakstu Radu Dumitresku vārdā, kurš ir īsts žurnālists un strādā izdevumā “Romania Insider”. Turpinājumā “Storm-1516” izmantoja vēl piecu dažādu Francijas izdevuma “Public” žurnālistu identitātes. Piemēram, rakstā viltus vietnē “Courrier France 24” tika apgalvots, ka Francijas valsts uzņēmums “Orano” sūta kodolatkritumus uz Armēniju un ziedo fondam, kas saistīts ar premjerministru Nikolu Pašinjanu. Visbeidzot, 4. jūlijā “Toronto Journal” tīmekļa vietnē tika publicēts raksts, kurā apgalvots, ka Vācijas kanclers Frīdrihs Mercs malu medībās Kanādā nogalinājis polārlāču ģimeni. Raksta autors nav norādīts, taču viltus “Toronto Journal” autoru sarakstā ievietoti četri žurnālisti, kuri īstenībā strādā citā izdevumā - “Toronto Star”.
Izdevums “Politico” raksta: “Vācijas kanclers kļuvis par vienu no galvenajiem Krievijas dezinformācijas mērķiem (…) Viltus ziņu stāsts par Mercu parādījās viltus “Toronto Journal” publikācijas aizsegā pēc kanclera Kanādas G7 samita apmeklējuma jūnijā. Viltus notikuma liecinieki aprakstīja polārlāču ģimenes "bezjēdzīgo slepkavību", pievienojot noasiņojuša lāča un Merca attēlu - ar naida grimasē saviebtu seju. "Tas, ko viņš izdarīja, bija ne vien nelikumīgi, bet arī pretrunā ar visu, kam mēs ticam," viltotā video intervijā stāsta Kanādas pirmiedzīvotāju - inuītu cilts gids. Vēlāk atklājās, ka “intervija” tika ģenerēta ar mākslīgā intelekta palīdzību”.
Viltus ziņas ir tikai viens no piemēriem Krievijas pieaugošam dezinformācijas vilnim pret Eiropas valstu līderiem, kuri atbalsta Ukrainu.
"Vācija ir uzmanības centrā... Krievija informācijas karā spēj ātri sekot līdzi notikumiem un reaģēt. Šausminošs ir ne vien šīs sistēmas ātrums un pielāgošanās spējas, biedē arī tās ilgtermiņa darbības perspektīva,
secina kādas Rietumvalsts izlūkdienesta pārstāvis.