Fon der Leienas budžeta plāni šokē Eiropu

© Telegram

Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena iepazīstinājusi ar saviem priekšlikumiem jaunajam ES daudzgadu budžeta projektam 2028.–2034. gadam. Viņas ideja ir strauji palielināt budžetu no 1,2 līdz 2 triljoniem eiro (par 60%), tostarp lai atbalstītu Ukrainu.

ES to vēlas panākt, ieviešot jaunus nodokļus, piemēram, tabakas uzņēmumiem. Šī soļa pamatojums ir segt koronavīrusa pandēmijas laikā uzkrātos parādus, finansēt jaunu konkurētspējas fondu (451 miljards eiro, ieskaitot kosmosa nozari) un turpmāku atbalstu Ukrainai (100 miljardi eiro). Tiek ierosināts arī palielināt ES administratīvās izmaksas.

Tas, ka fon der Leiena gandrīz nedomā par budžeta taupīšanu, ir raisījis nopietnu neizpratni visā Eiropā. Viņas priekšlikumi samazināt lauksaimniecības subsīdijas, kas draud ar lauksaimnieku nemieriem, izraisa vēl asāku kritiku, īpaši Nīderlandē, Zviedrijā un Vācijā.

Vācijas kanclers Frīdrihs Mercs un citi vadošie vācu politiķi ES ir norādījuši, ka tas nedarbosies.

Piemēram, gandrīz šokējoša bija Bundestāga Kristīgo demokrātu savienības (CDU) deputāta Tilmana Kubana reakcija, kurš izdevumam “Bild” sacīja: “Ja Brisele pieprasa jaunu naudu, tad ES administratīvajām izmaksām nevajadzētu pieaugt līdz 118 miljardiem eiro. Principam jābūt šādam: vispirms ietaupiet paši, pirms pieprasāt jaunus miljardus no [Eiropas Savienības] dalībvalstīm vai jaunus nodokļus.”

Par spēcīgu pretestību fon der Leienas budžeta priekšlikumiem paziņoja arī Eiropas Nodokļu maksātāju savienības pārstāvis Mihaels Jēgers.

Viņš “Bild” sacīja:

“Tas, ko fon der Leiena ierosina, ir neticami. Eiropas Komisija vēlas iesūkt naudu kā tāds sūklis. Un mums, nodokļu maksātājiem, nekas nepaliks. Šī izšķērdība ir jāizbeidz!"

Pasaulē

Ķīnas pilsētā Handžou noticis patiesi brīnumains incidents. Trīs gadus vecs zēns izdzīvoja, krītot no dzīvojamās ēkas 18. stāva. Viņu izglāba koks, uz kura viņš uzkrita pēc kritiena. Par to ziņo laikraksts "South China Morning Post".

Svarīgākais