ASV prezidenta Donalda Trampa administrācija pārskata pretgaisa aizsardzības sistēmu "Patriot" piegāžu grafiku, lai Vācija varētu nekavējoties nodot Ukrainai divas sistēmas. Saskaņā ar šo atbalsta shēmu sabiedrotie nodod savus ieročus tagad un pēc tam no ASV saņem aizvietotāju, ziņo laikraksts "The Wall Street Journal" (WSJ).
Trampa administrācija ir pārvirzījusi Vāciju priekšā Šveicei, lai tai no ražošanas līnijas nogādātu nākamās "Patriot" sistēmas, paverot Berlīnei ceļu divu tās rīcībā esošo sistēmu nosūtīšanai Ukrainai, paziņoja trīs ASV amatpersonas.
Iespējams, ka nākamnedēļ tiks noslēgtas vēl citas vienošanās starp ASV un to sabiedrotajiem par papildu ieroču nodošanu.
ASV aizsardzības ministrs Pīts Hegsets pirmdien sazināsies ar citiem NATO aizsardzības struktūru vadītājiem, lai apspriestu palīdzību Kijivai, norāda izdevums. NATO augstākais komandieris Eiropā ģenerālis Alekss Grinkevičs trešdien rīkos atsevišķu tikšanos ar "Patriot" īpašnieku valstīm.
"Ražošanas termiņš ir vairāki gadi, bet Ukrainai šīs spējas ir nepieciešamas jau tagad," sacīja domnīcas "Centre for European Policy Analysis" vadītāja Alina Poļakova.
"Tā kā jaunas valstis piekrīt nosūtīt Ukrainai "Patriot" no saviem arsenāliem, Trampa administrācija turpinās pārdalīt plānotās turpmākās piegādes, piešķirot prioritāti šiem sabiedrotajiem," WSJ sacīja augsta ranga ASV amatpersona. "Trampa administrācija cenšas vienoties ar Ziemeļatlantijas līguma organizācijas dalībvalstīm par individuālu vienošanos par ieroču iegādi Ukrainai."
ASV Aizsardzības ministrija pārraudzīs šos centienus. Kā norādīts, šie nolīgumi ietvertu arī uzbrukuma un aizsardzības ieročus, ko NATO valstis piegādātu Ukrainai un pēc tam atpirktu no ASV.
Ukrainai pašlaik ir tikai dažas ASV un citu valstu dāvātās "Patriot" sistēmas, un tā meklē vēl citas, lai atvairītu Krievijas uzbrukumus. Katra "Patriot" sistēma, ko būvē RTX, agrāk "Raytheon", sastāv no vairākām palaišanas iekārtām, radara, vadības un kontroles elementa un pārtvērējraķetēm.
"Vācija, Norvēģija, Dānija, Nīderlande, Zviedrija, Apvienotā Karaliste, Kanāda un Somija jau ir apsolījušas atbalstīt šo iniciatīvu," teica NATO pārstāvis.
Pēc tam, kad būs panākta vienošanās par plāna detaļām, palīdzības sniegšanai Ukrainai varētu pievienoties arī citas Eiropas valstis, norāda vairākas augstas Eiropas amatpersonas.