Skandāls Taizemē: Sieviete šantažē mūkus ar seksa video

© unsplash.com

Taizemes policija ir arestējusi sievieti, kura, iespējams, bija seksuālās attiecībās ar mūkiem un pēc tam izmantoja fotoattēlus un videoierakstus, kuros redzamas šīs darbības, lai no viņiem izspiestu naudu, ziņo BBC.

Sieviete, kuru policija dēvē par "Golfas kundzi", bija stājusies seksuālos sakaros ar vismaz deviņiem mūkiem. Tiek uzskatīts, ka pēdējo trīs gadu laikā viņa saņēmusi aptuveni 385 miljonus batu (11,9 miljonus ASV dolāru).

Policijas pārstāvis sacīja, ka izmeklētāji, kas pārmeklēja viņas māju, atrada vairāk nekā 80 000 fotoattēlu un videoierakstu, kas izmantoti mūku šantažēšanai.

Šis skandāls ir pēdējais, kas satricinājis Taizemes augsti cienīto budistu institūciju, kuru pēdējos gados vajā apgalvojumi par mūku iesaistīšanos seksuālos noziegumos un narkotiku tirdzniecībā.

Policija paziņoja, ka lieta pirmo reizi nonāca viņu uzmanības lokā jūnija vidū, kad viņi uzzināja, ka Bangkokā kāds abats pēkšņi pametis mūku kopienu pēc tam, kad viņu sāka šantažēt kāda sieviete.

Policijai paziņoja, ka “Golfas kundzei” "bija attiecības" ar mūku 2024. gada maijā. Vēlāk viņa apgalvoja, ka viņai ir viņa bērns, un pieprasīja uzturlīdzekļus vairāk nekā septiņu miljonu batu apmērā.

Pēc tam varas iestādes atklāja, ka arī citi mūki pārskaitīja naudu “Golfas kundzei”.

Policija piebilda, ka viņi atklāja, ka gandrīz visa nauda ir izņemta un daļa no tās ir izmantota azartspēlēm tiešsaistē.

Kad izmeklētāji šī mēneša sākumā pārmeklēja “Golfas kundzes” māju, viņi konfiscēja viņas tālruņus un atrada vairāk nekā 80 000 fotoattēlu un video, ko viņa bija izmantojusi, lai šantažētu mūkus.

Viņai tiek izvirzītas vairākas apsūdzības, tostarp izspiešana, nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizācija un zagtu preču saņemšana.

Skandāls ir pamudinājis Sanghas Augstāko padomi - Taizemes budisma pārvaldes institūciju - paziņot, ka tā izveidos īpašu komiteju klostera noteikumu pārskatīšanai.

Valdība arī pieprasa bargākus sodus, tostarp naudas sodus un cietumsodu, mūkiem, kas pārkāpj klostera kodeksu.

Šonedēļ Taizemes karalis Vadžiralongkorns atsauca jūnijā izdoto karalisko pavēli, ar kuru 81 mūkam tika piešķirti augstāki tituli. Viņš minēja nesenos pārkāpumu gadījumus, kas, viņaprāt, ir "radījuši budistiem lielas ciešanas".

Taizemē, kur vairāk nekā 90% iedzīvotāju identificējas kā budisti, mūki tiek ļoti cienīti. Daudzi Taizemes vīrieši arī izvēlas īslaicīgi ordinēt sevi par mūkiem, lai uzkrātu labu karmu.

Šis nav vienīgais skandāls, kas satricinājis budisma pasauli pēdējā laikā.

Virapols Sukpols, mūks, kas pazīstams ar savu grezno dzīvesveidu, nonāca starptautisko ziņu virsrakstos 2017. gadā, kad viņam tika izvirzītas apsūdzības seksuālos noziegumos, krāpšanā un naudas atmazgāšanā. 2022. gadā templis Phetčabunas ziemeļu provincē palika bez mūkiem pēc tam, kad visi četri tā mūki tika arestēti narkotiku reida laikā.

"Tā ir autoritāra sistēma, kas līdzīga Taizemes birokrātijai, kur vecākie mūki ir kā augsta ranga amatpersonas, bet jaunākie mūki ir viņu padotie," skaidro reliģijas zinātnieks Surapots Tavīsaks. "Kad viņi redz kaut ko nepiedienīgu, viņi neuzdrošinās runāt, jo ir ļoti viegli tikt izmestiem no tempļa."

Taču daži uzskata, ka notiekošā izmeklēšana, ko veic gan policija, gan Sanghas padome, ir svarīgs solis, lai virzītu uz priekšu tik ļoti nepieciešamo reformu.

"Svarīgi ir atklāt patiesību, lai sabiedrība varētu mazināt šaubas par Sanghas nevainību," sacīja Prakirati Satasuts, socioloģijas pētnieks Bangkokas Tammasatas universitātē.

Pasaulē

Ekonomists Raivo Vare sacīja, ka Krievija kara dēļ ir nonākusi sarežģītā situācijā, un tagad pat Putins ir sācis runāt par nepieciešamību pārskatīt militāros izdevumus, lai glābtu ekonomiku, raksta “Postimees.ee”.