Krievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) publicējis paziņojumu, kurā apsūdz NATO "Moldovas sagatavošanā iespējamam militāram konfliktam ar Krieviju" - plāniem izmantot Moldovas teritoriju kā treniņu poligonu un placdarmu uzbrukumam Krievijai.
Paziņojumā dienests apgalvo, ka
Brisele nolēmusi "paātrināt šīs valsts transformāciju par alianses austrumu flanga stratēģiskas nozīmes placdarmu, ņemot vērā Krievijas bruņoto spēku virzību Ukrainā.
SVR uzskata, ka Ziemeļatlantijas alianse forsēti pārvērš Moldovu par "militāro izmēģinājumu poligonu", modernizējot Marculesti (Mărculești) un Belci (Bălți) lidlaukus kaujas lidmašīnu uzņemšanai, veidojot loģistikas centrus un militārās noliktavas, kā arī pielāgojot dzelzceļa infrastruktūru Eiropas sliežu platumam (..) tas viss tiek darīts NATO karaspēka operatīvai pārvietošanai tuvāk Krievijas robežām".
Vienlaikus KF Ārējās izlūkošanas dienests cenšas iebiedēt Moldovas iedzīvotājus, norādot, ka NATO un Krievijas "tieša konflikta" gadījumā viņi saņems "galveno triecienu" un kļūs par "lielgabalu gaļu". Moldovas armija ir "pārpludināta ar alianses militārajiem instruktoriem", bet valsts pāriet uz NATO karadarbības standartiem.
Dienests savā paziņojumā secina: "Maijas Sandu kompradoru režīms ir gatavs apmierināt visas alianses prasības, ka tik netiktu padzīts no rietumvalstu naudas donoru "barotavas".
"Šī ir propaganda pirms vēlēšanām (28. septembra parlamenta vēlēšanām Moldovā - red.), lai mobilizētu prokrieviskos spēkus," izdevumam “The Insider” pastāstīja bijušais Moldovas diplomāts, politologs Aleksejs Tulbure.
“Krievijas Ārējās izlūkošanas dienests ir apsūdzējis NATO par gatavošanos izmantot Moldovu potenciālas sadursmes laikā ar Krieviju. Paziņojums ar vēstījumu: NATO pārvērš Moldovu par jaunu militāru triecienspēku (tarānu) pret Krieviju, tika publicēts SVR tīmekļa vietnē.
SVR uzskata, ka šim nolūkam Moldovā tiek būvēta infrastruktūra, modernizēti lidlauki, dzelzceļi tiek pārveidoti atbilstoši Eiropas standartiem. SVR arī apgalvo, ka, ja parlamenta vēlēšanās uzvarēs prezidente Maija Sandu, viņa "sola NATO vadītājiem pieņemt lēmumu atcelt valsts neitrālo statusu, kas noteikts valsts konstitūcijā".
SVR paziņojumam nav nekāda sakara ar realitāti: tā ir propaganda, kas orientēta prokremliskās Moldovas iedzīvotāju mērķauditorijas virzienā.
Apgalvot, ka Moldova var kļūt par “militāru tarānu” ir absurds, kam nav nekāda sakara ar realitāti.
Mēs tam neesam gatavi ne kaujas spēju, ne plānošanas ziņā. Piemēram, Moldovas armijas rīcībā pašlaik ir tikai viens radiolokators. Bet SVR apgalvojumi iekļaujas propagandas vilnī pret valstīm, kuras Kremlis uzskata par sev nelojālām (..) Sandu, protams, nevar atcelt Moldovas neitrālo statusu, jo tas ir ierakstīts konstitūcijā. Demokrātiskā valstī konstitūcijas maiņa ir ilgs process. Ir nepieciešams konstitucionāls vairākums parlamentā vai referendums. Tagad lielākā daļa moldāvu atbalsta valsts neitralitāti, un es neredzu nekādus priekšnoteikumus, lai tas mainītos.”
Pēc Tulbure teiktā, ir pāragri runāt par Krievijas uzbrukuma draudiem: “Kamēr Ukraina turas un fronte nesabrūk, ir grūti runāt par Krievijas fizisku uzbrukumu Moldovai. Vienīgais, kas mūs apdraud, ir raķešu uzbrukumi. Raķetes var sasniegt Moldovas teritoriju, taču nav skaidrs, kāpēc tas būtu nepieciešams. Pagaidām mēs nerunājam par militāra uzbrukuma gatavošanu, bet gan par moldāvu iebiedēšanu ar draudiem. Lai viņi ietu un parlamenta vēlēšanās balsotu pret eiropeiskajiem spēkiem, tādā veidā it kā pasargājot sevi no šiem draudiem. Kremlis rada viltus realitāti, kurai cilvēkiem ir jātic.”