Bija palikusi tikai nedēļa līdz brīdim, kad Dienvidāfrikas zinātniekiem bija jāuzsāk HIV vakcīnas klīniskie pētījumi, un bija lielas cerības uz vēl vienu soli ierobežot vienu no nāvējošākajām pandēmijām cilvēces vēsturē, vēsta ctvnews.ca.
Tomēr Trampa administrācija Amerikas Savienotajās Valstiī atsauca visu savu finansējumu.
Šīs ziņas satrieca pētniekus, kuri dzīvo un strādā reģionā, kur ar HIV dzīvo vairāk cilvēku nekā jebkur citur pasaulē. Viņu pētniecības projekts ar nosaukumu “Brilliant” bija paredzēts kā jaunākais projekts, kas izmanto reģiona ģenētisko daudzveidību un dziļās zināšanas, cerot sniegt labumu cilvēkiem visur.
Dienvidāfriku īpaši smagi ir skāruši Trampa nepamatotie apgalvojumi par uzbrukumiem baltās rases minoritātei. Valsts no USAID un HIV apkarošanas programmas PEPFAR saņēma aptuveni 400 miljonus dolāru gadā. Tagad finansējums ir vienkārši pazudis.
Glenda Greja, kura vada programmu “Brilliant”, sacīja, ka Āfrikas kontinents ir bijis vitāli svarīgs HIV medikamentu izstrādē un ASV budžeta samazinājumi apdraud tā spēju veikt šādu darbu nākotnē.
Starp ievērojamiem sasniegumiem ir klīniskie pētījumi par lenakapaviru, kas ir vienīgā pasaulē divreiz gadā ievadāmā vakcīna HIV profilaksei, ko nesen apstiprināja lietošanai ASV Pārtikas un zāļu pārvalde. Vienā pētījumā, lai pierādītu tās efektivitāti, piedalījās jauni Dienvidāfrikas iedzīvotāji.
"Mēs veicam izmēģinājumus labāk, ātrāk un lētāk nekā jebkur citur pasaulē, un tāpēc bez Dienvidāfrikas kā daļas no šīm programmām pasaule, manuprāt, ir daudz nabadzīgāka," sacīja Greja.
Viņa norādīja, ka COVID-19 pandēmijas steidzamības laikā Dienvidāfrikai bija izšķiroša loma, testējot “Johnson & Johnson” un “Novavax” vakcīnas, un Dienvidāfrikas zinātnieku genoma uzraudzība ļāva identificēt svarīgu variantu.
“Brilliant” programma cenšas atrast līdzekļus projekta glābšanai. Svarīgākā aprīkojuma iegāde ir apturēta. Dienvidāfrikas Veselības departaments ziņo, ka aptuveni 100 šīs programmas pētnieki un citi ar HIV saistīti pētnieki ir atlaisti. Ir apdraudēts finansējums pēcdotorantūras studentiem, kas iesaistīti projektu eksperimentos.
Dienvidāfrikas valdība ir lēsusi, ka universitātes un zinātnes padomes nākamo piecu gadu laikā varētu zaudēt aptuveni 107 miljonus dolāru ASV pētniecības finansējuma atbalsta samazinājumu dēļ, kas ietekmē ne tikai darbu ar HIV, bet arī tuberkulozi - vēl vienu slimību ar lielu saslimstības gadījumu skaitu valstī.
Dienvidāfrikas valdība ir paziņojusi, ka būs ļoti grūti atrast finansējumu, lai aizstātu ASV atbalstu.