Krievijas īstenotie dronu uzbrukumi uzskatāmi par mērķētiem uz iedzīvotājiem, kas ir kara noziegums, uzsvēra ANO augstais komisārs cilvēktiesību jautājumos Folkers Tirks.
Kā aģentūru LETA informēja Latvijas Ārlietu ministrijā (ĀM), Ženēvā ANO Cilvēktiesību padomē ceturtdien, 3.jūlijā, ANO augstais komisārs cilvēktiesību jautājumos Tirks iepazīstinās ar ziņojumu par aktuālo cilvēktiesību situāciju Ukrainā. Tāpat tiks prezentēts ANO ģenerālsekretāra vidusposma ziņojums par cilvēktiesību situāciju Krimā un citās okupētajās Ukrainas teritorijās.
ANO augstā komisāra cilvēktiesību jautājumos birojs (OHCHR) konstatēja aizvien vairāk Krievijas īstenotu uzbrukumu Ukrainas iedzīvotājiem, it īpaši tajos pielietojot tuvās darbības dronus mērķētai un apzinātai iedzīvotāju vajāšanai. Tādējādi iedzīvotājiem, lielākoties senioriem un personām ar invaliditāti, bailēs par savu dzīvību uzturoties ārpus telpām, tiek liegta piekļuve ēdienam un higiēnas precēm, medicīniskai aprūpei un darbam.
Savukārt ANO ģenerālsekretāra ziņojumā konstatēts, ka Krievija turpina veicināt okupēto Ukrainas teritoriju rusifikāciju, piespiežot iedzīvotājus pieņemt Krievijas pilsonību, mainot skolu mācību programmas, lai ieaudzinātu Krievijas patriotismu, un aizliedzot jebkādu publiska atbalsta paušanu Ukrainai. Karagūstekņi okupētajās teritorijās piedzīvo cilvēktiesību pārkāpumus, tostarp vardarbību, piespiedu pazušanu, seksuālu vardarbību, netaisnīgas tiesas prāvas, kā arī medicīniskās aprūpes un pārtikas trūkumu.
OHCHR ziņojums par periodu no 2024.gada 1.decembra līdz 2025.gada 31.maijam balstās datos, ko ievākusi un apkopojusi ANO Cilvēktiesību uzraudzības misija Ukrainā (HRMMU). Pārskata periodā tika dokumentēti 968 gadījumi, kad iedzīvotāji tika nogalināti ar konfliktu saistītas vardarbības rezultātā, savukārt 4807 iedzīvotāji tika ievainoti, kas ir par 37% vairāk nekā tādā pašā laikā pagājušajā gadā.
Pēdējā gada laikā ir pieaudzis gadījumu skaits, kad civiliedzīvotājiem ir uzbrukts ar tuvās darbības droniem. Droni ir aprīkoti ar videokamerām, kas sniedz pietiekami skaidru attēlu, lai varētu atpazīt civilos objektus no militārajiem. Ziņojumā konstatēti gadījumi, ka, neskatoties uz skaidru video attēlu, Krievijas militārpersonas ir apzināti uzbrukušas privātajiem transportlīdzekļiem, pasažieru autobusiem, medicīniskajam transportam, kā arī neapbruņotiem cilvēkiem civilajā apģērbā. Šādi apzināti uzbrukumi pārkāpj starptautiskās humanitārās tiesības un ir kara noziegumi.
Ziņojumā dokumentēti Krievijas uzbrukumi strādājošām slimnīcām un enerģijas infrastruktūrai, aprakstīti gadījumi, kad Krievija ir vervējusi Ukrainas bērnus un jauniešus spiegošanai un sabotāžai, kā rezultātā vairāki bērni ir gājuši bojā, izpildot viņiem dotās instrukcijas. Karagūstekņi izcieta spīdzināšanu un citu vardarbīgu izturēšanos, piemēram, piekaušanu, elektrošoku, uzbrukumus ar suņiem, smacēšanu, aizliegumu gulēt, imitētus nāvessodus, kā arī dažāda veida seksuālu vardarbību, ieskaitot izvarošanu, piespiedu izģērbšanu un degradējošu izturēšanos.
Krievijas okupācijas varasiestādes paātrināja pasākumus īpašumu atsavināšanai okupētajās Ukrainas teritorijās, izplatot paziņojumus par vairāk nekā 16 000 īpašumu, kas paredz nepieciešamību to īpašniekiem 30 dienu laikā personīgi pierādīt savas īpašumtiesības. Īpašnieki nav spējīgi to izdarīt, jo nemaz nezina, ka viņu īpašums tiek atsavināts, neapmeklē okupētās teritorijas drošības apsvērumu dēļ vai nemaz tajās netiek ielaisti.
ANO ģenerālsekretāra vidusposma ziņojumā par laika posmu no 2024.gada 1.jūlija līdz 31.decembrim par cilvēktiesību situāciju okupētajās Ukrainas teritorijās, tai skaitā Krimā, atkārtoti tika apstiprināts, ka Krievija kā okupācijas vara rīkojas pretēji starptautiskajās normās noteiktajam: Ukrainas pilsoņi tiek piespiesti pieņemt Krievijas pilsonību un tiek iesaukti Krievijas bruņotajos spēkos, civiliedzīvotāji tiek pārvesti uz Krievijas teritoriju. Vārda brīvība un reliģijas brīvība ir ierobežota, cilvēktiesību aizstāvji, advokāti un pilsoniskās sabiedrības pārstāvji tiek apspiesti, izsekoti un vajāti. Netiek aizstāvētas tiesības uz izglītību, pakļaujot Ukrainas bērnus militarizācijai un politiski-ideoloģiskai ietekmēšanai pret savu valsti.
Ziņojumos konstatēts, ka Krievija ir pastrādājusi virkni starptautisko cilvēktiesību un starptautisko humanitāro tiesību pārkāpumus, kuri nav tikuši izmeklēti un tiesāti, jo Krievijas tiesiskais regulējums faktiski piešķir imunitāti cilvēktiesību pārkāpumu pastrādātājiem. ANO augstais komisārs un ANO ģenerālsekretārs sniedz Krievijai 27 rekomendācijas, tostarp nekavējoties pārtraukt agresiju un izvest bruņotos spēkus no Ukrainas teritorijas, izbeigt nāvessodus, spīdzināšanu, seksuālo vardarbību pret karagūstekņiem un civiliedzīvotājiem, nodrošināt un aizsargāt okupētajās Ukrainas teritorijās dzīvojošo Ukrainas pilsoņu cilvēktiesības un pamatbrīvības, kā arī izmeklēt un sodīt cilvēktiesību pārkāpumus.