Ikoniskā preses fotogrāfija “Napalma meitene”, iespējams, ir zagta

© Pixabay

Pasaules preses foto organizācija ir atradusi papildus iemeslus šaubīties par autorību ikoniskajai fotogrāfijai “Kara terors”, kas plašāk pazīstama kā “Napalma meitene” (Napalm Girl), pieaugot debatēm par vienu no 20. gadsimta spilgtākajiem attēliem, vēsta CNN.

Organizācija, kas 1973. gadā nosauca attēlu par "Gada fotogrāfiju", piektdien paziņoja, ka ir "apturējusi" ilgstošo autorību pensionētajam “Associated Press” (AP) fotogrāfam Nikam Utam.

Pievienotajā ziņojumā teikts, ka "vizuālie un tehniskie" pierādījumi "liecina" par jaunu teoriju, ka fotogrāfiju uzņēmis Vjetnamas ārštata fotogrāfs Ngujens Tanhs Nge.

Tas ir jaunākais pavērsiens strīdā, ko izraisīja dokumentālā filma "The Stringer", kuras pirmizrāde notika janvārī Sandensas kinofestivālā, apgalvojot, ka ikonisko fotogrāfiju ar kailu meiteni, kas bēg no napalma uzbrukuma Vjetnamas kara laikā, iemūžinājusi Nge, nevis Niks Uta.

Nghe bija viens no vairāk nekā divpadsmit cilvēkiem, kas 1972. gada 8. jūnijā tika izvietoti automaģistrāles kontrolpunktā ārpus Trang Bang ciema, kad deviņus gadus vecā Fan Tī Kima un citi ciema iedzīvotāji tika kļūdaini noturēti par ienaidnieku un Dienvidvjetnamas gaisa spēki viņus bombardēja. (Gadu vēlāk par šo attēlu tika pasniegta Pulicera balva.)

Minētajā filmā izskanēja apgalvojumi, ka Nghe pārdeva savu fotogrāfiju AP, bet redaktori iejaucās, lai norādītu uz Uta autorību, kurš tolaik bija aģentūras štata fotogrāfs Saigonā (tagad Hošimina).

Kopš tā laika Uts vairākkārt ir noraidījis apgalvojumus, ka viņš nav uzņēmis fotoattēlu. Vjetnamas-amerikāņu fotogrāfa vārdā viņa advokāta Džima Hornšteina izdotajā paziņojumā "World Press Photo" lēmums apturēt autorības norādīšanu tika nosaukts par "nožēlojamu un neprofesionālu". Paziņojumā piebilsts, ka Nghes apgalvojumu "neapstiprina ne kripatiņa apstiprinošu pierādījumu vai aculiecinieku".

Šī mēneša sākumā AP publicēja 96 lappušu garu ziņojumu par šo lietu. Izmeklēšanā, kas balstījās uz aculiecinieku intervijām, kameru pārbaudi, notikuma vietas 3D modeli un saglabātajiem foto negatīviem, netika atrasti "nekādi pārliecinoši pierādījumi", kas attaisnotu autorības maiņu.

Lai gan aģentūra atzina, ka laika zobs un svarīgu pierādījumu trūkums "padara neiespējamu pilnībā pierādīt", vai Uts uzņēma fotoattēlu, Nghes autorības norādīšana “prasītu vairākus ticības lēcienus”.

Svarīgākais