Francija savā aizjūras teritorijā Franču Gviānā plāno celt jaunu augstas drošības cietumu narkotiku tirgotāju un radikālo islāmistu ieslodzīšanai, vizītes laikā šajā teritorijā paziņoja valsts tieslietu ministrs, vēsta “BBC”.
Žeralds Darmanēns laikrakstam “Le Journal du Dimanche” pastāstīja, ka cietums būs vērsts pret organizēto noziedzību "visos narkotiku piegādes ķēdes līmeņos".
400 miljonus eiro vērtā iestāde, kas varētu tikt atvērta jau 2028. gadā, tiks celta izolētā vietā dziļi Amazones džungļos, Senlorānas-du-Maroni.
Ar šādu plānu Francijas valdība nāca klajā pēc virknes vardarbīgu incidentu, kas saistīti ar noziedzīgām bandām, kuru rezultātā pēdējos mēnešos visā Francijā notika uzbrukumi cietumiem un to darbiniekiem.
Cietumā varēs ievietot līdz 500 cilvēkiem, un atsevišķs spārns būs paredzēts visbīstamāko noziedznieku izvietošanai.
Ministrs sacīja, ka jaunajā cietumā tiks piemērots "ārkārtīgi stingrs cietuma režīms", kas paredzēts, lai "padarītu rīcībnespējīgus visbīstamākos narkotiku tirgotājus".
Darmanēns sacīja, ka iestāde tiks izmantota cilvēku aizturēšanai "narkotiku ceļa sākumā", kā arī kalpos kā "ilgstošs līdzeklis narkotiku tirdzniecības tīklu vadītāju ieslodzīšanai".
Franču Gviāna ir Francijas reģions Dienvidamerikas ziemeļaustrumu krastā. Tās iedzīvotāji ir tiesīgi balsot Francijas vēlēšanās un viņiem ir piekļuve Francijas sociālās nodrošināšanas sistēmai, kā arī citām subsīdijām.
Tās attālums no Francijas kontinentālās daļas nozīmē, ka narkotiku baroni "vairs nevarēs sazināties ar saviem noziedzīgajiem tīkliem".
Francijas varas iestādes jau sen ir cīnījušās, lai kontrolētu mobilo tālruņu iefiltrēšanos cietumu tīklā - ir zināms, ka Francijas cietumos cirkulē desmitiem tūkstošu cilvēku.
Šī gada sākumā Francijas valdība paziņoja par jauniem tiesību aktiem, kuru mērķis ir apkarot noziedzīgu bandu darbību. Šie pasākumi paredz izveidot īpašu prokuratūras nodaļu, kas cīnīsies ar organizēto noziedzību, un tie arī ieviesīs papildu pilnvaras izmeklētājiem un īpašu aizsardzības statusu informatoriem.
Tiks izveidoti arī jauni augstas drošības cietumi, tostarp Franču Gviānā, lai turētu ieslodzījumā ietekmīgākos narkotiku baronus, ar stingrākiem noteikumiem, kas regulēs apmeklējumus un saziņu ar ārpasauli.
Pēdējo mēnešu laikā Francijā ir notikusi virkne uzbrukumu cietumiem, ko valdība raksturo kā "teroristu" incidentus, kas ir reakcija uz valdības jaunajiem tiesību aktiem.
Šo uzbrukumu vaininieki ir aizdedzinājuši transportlīdzekļus pie cietumiem, bet Tulonas La Farledes cietums tika apšaudīts.
Dažos gadījumos šo uzbrukumu vaininieki ir sevi pasludinājuši par ieslodzīto tiesību aizstāvjiem.
Ierosinātā jaunā iestāde Franču Gviānā tiks celta "stratēģiskās krustcelēs" narkotiku tirgotājiem, īpaši no Brazīlijas un Surinamas.
Senlorāna di Maroni ir bijusī ieejas osta bēdīgi slavenajā Velna salas soda kolonijā, kur laikā no 1852. līdz 1954. gadam tika nosūtīti 70 000 notiesāto no kontinentālās Francijas.