Eiropa plāno sākt intensīvu modernu raķešu ražošanu

© Pexels.com

Vācijas aizsardzības uzņēmums “Rheinmetall” ir paziņojis par plāniem sākt liela mēroga raķešu ražošanu Eiropā sadarbībā ar ASV aizsardzības gigantu “Lockheed Martin”, vēsta “lrytas.lt”.

Kopuzņēmuma mērķis ir ražot ATACMS un Patriot PAC-3 raķetes, lai apmierinātu Eiropas pieprasījumu, risinot ražošanas deficītu Amerikas Savienotajās Valstīs.

“Rheinmetall” izpilddirektors Armīns Papergers atklāja, ka notiek sarunas par kopuzņēmuma izveidi, kurā “Rheinmetall” piederētu 60 procenti akciju.

"Dažreiz raķešu iegūšana no Amerikas Savienotajām Valstīm prasa desmit gadus, kas ir pārāk ilgs laiks," sacīja Papergers, uzsverot nepieciešamību pēc efektīvākas Eiropas ražošanas bāzes.

Maija sākumā abi uzņēmumi parakstīja memorandu, kurā ieskicēta Eiropas "kompetences centra" izveide raķešu un raķešu sistēmu ražošanai un izplatīšanai. Šī centra mērķis ir stiprināt Eiropas drošību un neatkarību, ražojot vietējo galveno aizsardzības aprīkojumu. Uzņēmums ražos vairāku veidu raķetes, tostarp ATACMS, GMLRS/GMLRS-ER, Hellfire, JAGM un PAC-3 raķetes, un ražošanas sākums ir paredzēts 12-13 mēnešu laikā, turklāt Eiropas rūpnīcā notiks arī galīgā montāža.

Pētniecību un attīstību kopīgi vadīs “Rheinmetall” un “Lockheed Martin”, tādējādi nodrošinot, ka intelektuālā īpašuma tiesības paliek Eiropā, tomēr projektam joprojām ir nepieciešams ASV valdības apstiprinājums, ko abi uzņēmumi šobrīd aktīvi meklē.

Papergers paredz, ka raķešu dzinēju ražošana sāksies nākamgad, bet pilnīga raķešu ražošana - 2027. gadā. Paredzams, ka līdz 2029. gadam ražošana ievērojami palielināsies, jo “Rheinmetall” gatavojas apmierināt lielo pieprasījumu pēc modernām raķešu sistēmām Eiropā un Ukrainā. “Lockheed Martin” pašlaik pārtrauc ATACMS ražošanu, jo palielina PrSM raķešu ražošanu, kas galu galā aizstās ATACMS ASV arsenālā.

Partneri risina sarunas par ATACMS ražošanas līniju pārvietošanu uz Eiropu, lai izpildītu esošos līgumus ASV, un “Rheinmetall” izpilddirektors arī norādīja, ka, ņemot vērā paredzamo gada pieprasījumu, jaunā rūpnīca drīz sasniegs pilnu jaudu, kas ir 600 līdz 800 ATACMS, aptuveni 2500 GMLRS, 5000 Hellfire, 5200 JAGM un 250 līdz 300 PAC-3 MSE raķetes. Viņš uzsvēra, ka Ukrainas pašreizējā nepieciešamība iegādāties Patriot raķetes arī ievērojami palielinās ražošanas centienus.

Pasaulē

Pārsniegts viens no zīmīgākajiem Pirmā pasaules kara antirekordiem — kauja par Pokrovsku. Tā savā ilgumā pārspēj Verdenas kauju 1916. gadā Rietumu frontē. Starp abiem notikumiem var atrast daudzas līdzības, ne tikai nejaušas sakritības, kaut vai sākot ar okupantu rīcības motīviem.

Svarīgākais