Tallinā plāno apvienot piecas lielākās medicīnas iestādes

© pexels.com

Tallinas pašvaldība ir principiāli nolēmusi izveidot vienotu veselības aprūpes grupu, kurā apvienotu Igaunijas galvaspilsētas piecas lielākās medicīnas iestādes.

Igaunijas sociālo lietu ministre Karmena Jollere pauda atbalstu pašvaldības lēmumam apvienot trīs slimnīcas, neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu un zobārstniecības klīniku, savukārt Igaunijas Ārstu biedrība un Igaunijas Māsu savienība brīdināja Jolleri un premjerministru Kristenu Mihalu, ka tā Tallinā tika izveidots monopols, kurā varētu būt apgrūtināta labu darba apstākļu un godīga atalgojuma nodrošināšana.

Tallinas mērs Jevgeņijs Osinovskis paziņoja, ka plānots apvienot Rietumtallinas centrālo slimnīcu, Austrumtallinas centrālo slimnīcu, Bērnu slimnīcu un Zobārstniecības klīniku, kā arī Tallinas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu. Veselības aprūpes grupas izveides mērķis ir nodrošināt Igaunijas galvaspilsētas iedzīvotājiem efektīvāku, kvalitatīvāku un vairāk uz pacientu orientētu aprūpi.

Sociālo lietu ministre teica, ka lēmums apvienot piecas medicīnas iestādes ir apsveicams un nepieciešams. Viņasprāt, tas veicinās vienotas slimnīcas izveidi, apvienojot Tallinas pašvaldībai piederošās medicīnas iestādes un valstij piederošo Ziemeļigaunijas medicīnas centru.

Jollere norādīja, ka Tallinas pašvaldības lēmums nozīmē, ka vienotas slimnīcas izveidei pašvaldība vēlas panākt, ka valsts uzņemas saistības piedalīties jaunas slimnīcas ēkas būvniecībā, taču pašlaik valsts nevar veikt tik lielas finansiālas saistības, turklāt jauna ēka nav risinājums visām veselības aprūpes problēmām.

Kā stāstīja ministre, valsts vērtējumā vispirms būtu jāizveido uzņēmums, kurā Tallinas pašvaldībai būtu 40% daļu, bet valstij 60%, jo Tallinā tiek nodrošināti ap 46% no specializētās medicīniskās aprūpes Igaunijā, tur ir vairāk nekā puse no visām slimnīcu gultām valstī un strādā gandrīz trešdaļa Igaunijas mediķu.

Tikmēr Ārstu biedrība un Māsu savienība uzsvēra, ka iestāžu apvienošana Tallinā būtiski ietekmē ne tikai veselības aprūpes sistēmu, bet visu Igaunijas sabiedrību kopumā, tādēļ lēmumos būtu jāiesaista gan veselības aprūpes nozarē strādājošie, gan sabiedrība kopumā, kā arī jāizvērtē iespējamās alternatīvas.