Nosaukts ierocis, kas varētu "glābt" Eiropu iespējamajā karā ar Krieviju

© unsplash.com

Ja Eiropa nopietni domā par sevis aizstāvēšanu pret potenciālu Krievijas iebrukumu, tai būs jāatgriežas pie kasešu munīcijas, brīdina Karaliskais Apvienoto Bruņoto spēku institūts, ziņo “Business Insider”.

"Kasešu munīcija ir ieguvusi reputāciju kā viens no neglītākajiem ieročiem. Izkaisot desmitiem mazu bumbu plašā teritorijā, tās ir nogalinājušas un sakropļojušas tik daudz civiliedzīvotāju, ka vairāk nekā 100 valstis, tostarp lielākā daļa Eiropas, ir parakstījušas starptautisku aizliegumu," atgādināts publikācijā.

Tomēr problēma, kā norādīts, ir tā, ka Eiropai trūkst sauszemes spēku, lai pretotos plaša mēroga Krievijas iebrukumam. Lai dotu savām daudz mazākajām armijām kaujas iespējas, NATO būs jākompensē karaspēka trūkums ar gaisa spēkiem, lai uzbruktu Krievijas spēkiem un apgādes līnijām. Tomēr Krievijas pretgaisa aizsardzība kavēs Eiropas gaisa operācijas.

"NATO sauszemes spēki lielā mērā paļaujas uz gaisa spēkiem sava ugunsspēka nodrošināšanai. Tomēr bez milzīgas ASV palīdzības Eiropas gaisa spēkiem būtu grūti atvairīt blīvas un integrētas pretgaisa aizsardzības sistēmas, piemēram, tās, kas aizsargā Krievijas spēkus," ziņojumā rakstīja Džastins Bronks un Džeks Vatlings.

Analītiķi secināja, ka Eiropas nepietiekami apkalpotās un nepietiekami apgādātās armijas būs spiestas cīnīties bez gaisa atbalsta, tāpēc viens no risinājumiem Eiropai ir atjaunot kasešu munīciju.

"Kasešu kaujas galviņas pretgaisa aizsardzības misijās pastāvīgi izrādās efektīvākas nekā unitāri varianti," uzsvēra eksperti.

Tiek atzīmēts, ka viena kasešu munīcija var iznīcināt vairākus transportlīdzekļus un citas pretgaisa aizsardzības baterijas sastāvdaļas, "savukārt kasešu munīcijas plašākā iznīcināšanas zona nozīmē, ka tās mazāk cieš no precizitātes degradācijas ienaidnieka elektroniskās karadarbības dēļ."

Tā kā Eiropas armijām nav pietiekamu artilērijas un haubiču lādiņu krājumu, kasešu munīcija varētu kļūt par glābšanas riņķi, piebilsts rakstā, un vienlaikus tiek uzsvērts, ka kasešu munīcijas atgriešana Eiropā būtu politiski riskanta, taču Lietuva jau 2024. gadā ir izstājusies no Kasešu munīcijas līguma.

"Šķiet, ka daudzām Eiropas valstīm, iespējams, būs jādara tas pats, ja tās vēlas garantēt savu drošību, ja nebūs nopietnu ASV saistību," piebilst eksperti.

Svarīgākais