Pasaules līderi izsaka līdzjūtību par pāvesta Franciska nāvi; Parīzes Dievmātes katedrāles zvani nozvanīja 88 reizes

© pixabay.com

Pasaules līderi pirmdien izsaka līdzjūtību saistībā ar Romas katoļu baznīcas pāvesta Franciska nāvi.

ASV viceprezidents Džeimss Deivids Venss, kurš vēl svētdien tikās ar pāvestu un tagad ir devies vizītē uz Indiju, izteica līdzjūtību "miljoniem kristiešu visā pasaulē, kas viņu mīlēja".

"Man bija prieks viņu vakar satikt, lai gan viņš bija acīmredzami slims. Taču es vienmēr atcerēšos viņu par padziļināto homiliju, ko viņš sniedza Covid-19 pandēmijas sākumā. Tas bija patiešām skaisti," Venss rakstīja platformā "X".

Indijas premjerministrs Narendra Modi uzsvēra, ka Francisks kalpoja nabagiem un sniedza cerību tiem, kas cieš.

"Pāvestu Francisku miljoniem cilvēku visā pasaulē vienmēr atcerēsies kā līdzjūtības, pazemības un garīgās drosmes bāku," pauda hinduistu nacionālistu līderis. "Es ar prieku atceros savas tikšanās ar viņu, un mani ļoti iedvesmoja viņa apņemšanās nodrošināt iekļaujošu un visaptverošu attīstību," piebilda Modi.

Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena teica, ka pasaule sēro par Franciska došanos mūžībā.

"Viņš iedvesmoja miljoniem cilvēku tālu ārpus katoļu baznīcas ar savu pazemību un tik ļoti tīru mīlestību pret dzīves pabērniem. Domās esmu ar visiem, kas izjūt šo dziļo zaudējumu. Lai viņi rod mierinājumu idejā, ka pāvesta Franciska mantojums turpinās mūs visus virzīt uz taisnīgāku, mierīgāku un līdzjūtīgāku pasauli," "X" rakstīja Leiena.

Eiropas Savienības augstākā pārstāve ārlietās un drošības politikas jautājumos Kaja Kallasa norādīja, ka, nesen Romā tiekoties ar pāvestu, izteikusi viņam pateicību "par stipro līderību visneaizsargātāko un cilvēka cieņas aizstāvībā".

Anglijas Baznīcas vadītāja un anglikāņu baznīcu sadraudzības garīgā līdera pienākumu izpildītājs Jorkas arhibīskaps Stīvens Kotrels uzsvēra, ka Francisks uzlaboja reliģiju savstarpējās attiecības un atminējās, ka pāvesta dzīves centrā bija kalpošana nabadzīgajiem, līdzjūtība migrantiem un patvēruma meklētājiem un centieni izsargāt vidi.

"Viņš bija asprātīgs, dzīvespriecīgs, ar viņu bija patīkami būt kopā, un no viņa spīdēja viņa personības siltums un interese par citiem," pauda Kotrels.

Īrijas premjerministrs Saimons Heriss norādīja, ka Francisks bija balss tiem, kas ierasti netiek sadzirdēti. Viņš arī pauda cerību, ka pāvesta mācības turpinās iedvesmot pasauli, jo viņa apņemšanās ievērot taisnīgumu, mieru un cilvēka cieņu aizkustināja miljoniem cilvēku visā pasaulē.

Itālijas premjerministre Džordža Meloni sacīja, ka "mēs atvadāmies no diža cilvēka un diža gana. Man bija privilēģija baudīt viņa draudzību, viņa padomus un mācības, kas mani nekad nepievīla, pat pārbaudījumu un ciešanu laikā".

Viņa piebilda, ka "viņa mācība un mantojums netiks zaudēts. Mēs atvadāmies no Svētā tēva ar bēdu pilnām sirdīm, bet mēs zinām, ka viņš tagad ir Tā Kunga mierā."

Francijas prezidents Emanuels Makrons platformā "X" rakstīja, ka "no Buenosairesas līdz Romai pāvests Francisks vēlējās, lai baznīca nes prieku un cerību visnabadzīgākajiem. Lai tā vieno cilvēkus savā starpā un ar dabu. Lai šī viņa cerība dzīvo mūžīgi mūžos".

Nīderlandes premjerministrs Diks Shofs paziņojumā "X" pauda pārliecību, ka Francisks "visādā ziņā bija tautas cilvēks". "Globālā katoļu kopiena atvadās no līdera, kurš atpazina mūsdienu aktuālos jautājumus un pievērsa tiem uzmanību. Pāvests Francisks ar savu atturīgo dzīvesveidu, kalpošanu un līdzjūtību bija paraugs daudziem - gan katoļiem, gan tiem, kas nav katoļi. Mēs viņu atceramies ar lielu cieņu," Shofs rakstīja.

Līdzjūtību kristiešiem izteica arī Izraēlas prezidents Ichaks Hercogs, uzsverot, ka pāvesta "ticība bija dziļa un līdzjūtība - neizmērojama".

Hercogs atgādināja, ka Francisks veicināja spēcīgas katoļu un ebreju saites un uzlaboja starpreliģiju dialogu.

"Es patiesi ceru, ka viņa lūgšanas par mieru Tuvajos Austrumos un par ķīlnieku drošu atgriešanos drīz tiks atbildētas," viņš rakstīja, atsaucoties uz pāvesta vairākkārtējiem aicinājumiem izbeigt karu un atbrīvot palestīniešu kaujinieku grupējuma "Hamās" sagrābtos ķīlniekus Gazas joslā.

Palestīniešu līderis Mahmuds Abass atzina, ka "esam zaudējuši palestīniešu tautas un tās likumīgo tiesību uzticīgu draugu", atgādinot, ka Francisks "atzina Palestīnas valsti un pilnvaroja Palestīnas karoga pacelšanu Vatikānā".

Līdzīgi līdzjūtības apliecinājumi izskan no visām pasaules malām.

Pieminot Romas pāvestu, pirmdienas vakarā tiks izslēgts Eifeļa torņa apgaismojums, savukārt Parīzes Dievmātes katedrāles zvani nozvanīja 88 reizes, pieminot 88 gadus vecā pāvesta nāvi.

Jau vēstīts, ka pirmdien 88 gadu vecumā nomira Romas katoļu baznīcas pāvests Francisks.

Vēl svētdien Francisks Vatikānā sveica ticīgos no Svētā Pētera bazilikas balkona, taču vājās veselības dēļ tradicionālo uzrunu "Urbi et orbi" ("Pilsētai un pasaulei") pats nenolasīja. Uzrunā pāvests aicināja ievērot domas brīvību un mudināja būt iecietīgiem.

Buenosairesas arhibīskaps Horhe Mario Bergoljo par 266.Romas pāvestu tika ievēlēts 2013.gada 13.martā un pieņēma Franciska vārdu par godu 13.gadsimta mistiķim Asīzes Franciskam, kurš atteicās no savas turības un veltīja savu dzīvi nabadzīgajiem.