Zinātnieki ieguvuši līdz šim pārliecinošākos pierādījumus par dzīvību uz citas planētas

© Pixabay

Zinātnieki ir atraduši papildu pierādījumus par iespējamām gāzēm, kas liecina par dzīvības pastāvēšanu uz eksoplanētas K2-18b, vēsta portāls "space.com".

2023. gadā pētnieki, izmantojot NASA Džeimsa Veba kosmisko teleskopu (JWST), ziņoja par iespējamu dimetilsulfīda (DMS) klātbūtni uz K2-18b, kas ir gandrīz deviņas reizes masīvāka planēta par Zemi un apriņķo savu zvaigzni "apdzīvojamajā zonā", kas atrodas aptuveni 120 gaismas gadu attālumā no mums.

Šeit uz Zemes DMS galvenokārt ražo dzīvība, visbiežāk fitoplanktons un citi jūras mikrobi, tāpēc 2023. gada pētījums tika sagaidīts ar zināmu entuziasmu. Tomēr satraukumu mazināja atraduma sākotnējais raksturs - JWST novērojumi atbilda DMS klātbūtnei, taču to neapstiprināja. Tāpēc pētījuma grupa atkārtoti caurskatīja iegūtos datus un atrada papildu pierādījumus.

JWST var pārbaudīt eksoplanētu atmosfēru, kad šīs pasaules šķērso to saimniekzvaigznes no observatorijas perspektīvas: teleskops nosaka noteiktas molekulas gaisā, pamatojoties uz zvaigžņu gaismas viļņu garumiem, ko tās absorbē.

Komanda veica oriģinālo, provizorisko DMS noteikšanu, izmantojot JWST NIRISS (tuvās infrasarkanās kameras un bezšķēluma spektrogrāfu) un NIRSpec (tuvo viļņu infrasarkano spektrogrāfu) instrumentus. Jaunajā pētījumā pētnieki izmantoja 10 miljardu dolāru teleskopa vidējo infrasarkano staru instrumentu (MIRI), kas rūpīgi pārbauda dažādus gaismas viļņu garumus.

"Šī ir neatkarīga pierādījumu līnija, izmantojot citu instrumentu, nekā mēs izmantojām iepriekš, un atšķirīgu gaismas viļņu garuma diapazonu, kurā nav pārklāšanās ar iepriekšējiem novērojumiem," paziņojumā sacīja Kembridžas universitātes Astronomijas institūta profesors Nikku Madhusudhans, kurš vadīja abus K2-18b pētījumus.

Signāls nāca spēcīgs un skaidrs," piebilda profesors.

Pamatojoties uz tās lielumu un citām īpašībām, astronomiem ir aizdomas, ka K2-18b varētu būt "Hycean" pasaule — 2021. gadā ierosināta eksoplanētu klase, kurai ir milzīgs šķidrā ūdens okeāns un ar ūdeņradi bagāta atmosfēra.

Saskaņā ar jauno pētījumu, K2-18b gaiss ir arī bagāts ar DMS. Pētnieki lēš, ka koncentrācija ir lielāka par 10 daļām uz miljonu, salīdzinot ar mazāk nekā vienu daļu uz miljardu šeit uz Zemes.

"Iepriekšējais teorētiskais darbs paredzēja, ka “Hycean” pasaulēs ir iespējams augsts sēru saturošu gāzu, piemēram, DMS, līmenis," sacīja Madhusudhans. "Un tagad mēs esam to novērojuši saskaņā ar prognozēto. Ņemot vērā visu, ko mēs zinām par šo planētu, šī pasaule ar okeānu ir dzīvības pilna. Tas ir scenārijs, kas vislabāk atbilst mūsu rīcībā esošajiem datiem."