23 gadus vecā grima māksliniec Vilte Kochanauske no Kauņas, Lietuvā labi zina, ko nozīmē par katru cenu tiekties pēc sabiedrības noteiktajiem skaistuma standartiem, taču vēlme būt "perfektai" jaunajai meitenei gandrīz beidzās traģiski - viņa vairāku gadu laikā zaudēja daudz svara un ilgu laiku neaptvēra, ka viņai ir nopietnas veselības problēmas. Ar stāstu dalās “lrytas.lt”.
"Ēšanas traucējumi bija mans dzīves biedrs, kas mani pavadīja visur un vienmēr. Tas bija kā nāves sacīkstes. Es biju zaudējusi veselo saprātu, un svars tikai kritās," savu stāstu sāk meitene.
Šodien viņa jūtas stiprāka nekā jebkad agrāk, taču viņa atzīst, ka tā ir cīņa mūža garumā. Viņa nolēma izstāstīt savu stāstu, lai par šo mānīgo slimību runātu skaļāk un lai tie, kuri viņas vārdos atpazīst sevi, uzdrošinātos pēc iespējas ātrāk meklēt palīdzību.
Tādu problēmu kā ēšanas traucējumi saknes bieži vien slēpjas daudz dziļāk, nekā varētu šķist - pat šķietami nevainīgas epizodes var atstāt paliekošas pēdas zemapziņā.
Vilte spilgti atceras, kā viņa pirmo reizi saskārās ar domu, ka, lai būtu "perfekta", viņai ir nepieciešams notievēt. "Kad mēs ar labāko draudzeni mācījāmies piektajā klasē, skatījāmies supermodeļu šovu un radās ideja sūtīt pieteikumus modeļu aģentūrai. Lai to izdarītu, mums bija jāatbilst noteiktiem standartiem: jānorāda svars, apkārtmērs, augums." Iespējams, šis bija viens no daudzajiem “punktiem” kas jaunās meitenes zemapziņā radīja vēlmi būt “labākai”, tātad - tievākai.
Jaunajai sievietei nebeidzamais tievēšanas maratons gandrīz beidzās ar traģēdiju, kad vēlme izskatīties “perfekti” kāzu kleitā noveda pie veselības traucējumiem. Vilte saka - punktu pielicis topošā vīra teiktais, ka viņš nevēlas kļūt par atraitni.
Statistika liecina, ka ēšanas traucējumi skar vismaz 9% pasaules iedzīvotāju. Visaugstākais ēšanas traucējumu risks ir vecumā no 13 līdz 17 gadiem - pārsvarā no tā cieš meitenes, taču līdz 10 % slimo arī zēni.
Arī Latvijā BKUS ziņo - strauji pieaug bērnu ar anoreksiju skaits, piemēram, 2023. gadā pirmo reizi par šo slimību konsultējušies jau 182 pusaudži.
Ja jums vai jūsu tuviniekiem ir nepieciešama palīdzība, Latvijā iespējams saņemt atbalstu, zvanot Bērnu psihiatrijas klīnikas ēšanas traucējumu konsultatīvo tālruni vai vēršoties pie ģimenes ārsta.