Lai gan Igaunijas musulmaņu kopiena vēsturiski ir bijusi miermīlīga, ārējas ietekmes, piemēram, teroristu propagandas dēļ daži iepriekš mēreni noskaņoti kopienas pārstāvji pēdējā laikā ir izrādījuši radikalizācijas pazīmes, ikgadējā ziņojuma nodaļā par islāma ekstrēmismu norāda Igaunijas Drošības policija (KaPo).
Pērn galvenais faktors šajā jomā bija konflikts starp Izraēlu un Gazas joslā valdošo palestīniešu kaujinieku grupējumu "Hamās", saistībā ar kuru pieaudzis antisemītisms. Reaģējot uz to, Igaunijas varasiestādes anulēja e-rezidenta statusu četrām personām, atcēla uzturēšanās atļauju vienai personai un vēl vienai personai noteica iebraukšanas aizliegumu.
"2024.gadā Igaunijā krasi pieauga ar islāma terorismu saistītu personu ierašanās valstī, identificēti 214 tādi gadījumi. Iepriekš Igauniju gadā apmeklēja vidēji 50 tādu personu. Kopš kara Ukrainā sākuma augsta riska personu, kas ļaunprātīgi izmanto brīvu pārvietošanos Šengenas zonā, skaits ir dubultojies," pausts KaPo ziņojumā norādot, ka ar islāma terorismu saistītās personas Igaunijā biežāk ierodas arī tādēļ, ka ir slēgta Somijas-Krievijas robeža.
Galvenokārt imigrācijas ietekmē turpina paplašināties musulmaņu kopiena Igaunijā. Pašlaik kopienu veido ap 10 000 cilvēku no dažādām izcelsmes valstīm. Kā norādīts Igaunijas Drošības policijas ziņojumā, viņu dzīvi Igaunijā ietekmē notikumi izcelsmes valstī. Galvenais šķērslis integrācijai ir valodas barjera un tas, ka nereti sociālie kontakti tiek ierobežoti vietējā musulmaņu kopienā.
"2024.gadā notika būtiskas izmaiņas Igaunijas musulmaņu kopienā. Ilggadējais imams atkāpās no amata konfliktu ar citiem kopienas pārstāvjiem, saiknes ar Krieviju, "Hamās" vēstījumu izplatīšanas un personīgā labuma motivētu darbību dēļ. Šādos apstākļos viņš amatā palikt nevarēja," norādīts KaPo ziņojumā.
KaPo kā drošības risku Igaunijai identificēja arī ārvalstu imamu. Viņa darbības, kuru pamatā galvenokārt bija personīga labuma gūšana, tika vērstas uz Igaunijas musulmaņu kopienas sašķelšanu un iekšējo konfliktu kurināšanu.
"Augot kopienām, tās iegūst lielāku autonomiju, radot iespējas ambicioziem cilvēkiem censties ieņemt vadošus amatus. Tas, savukārt, palielina ārējo struktūru ietekmi Igaunijā un var piesaistīt vairāk dažādu reliģisko doktrīnu sekotāju," teikts KaPo gada pārskatā.
Lai gan terorisma draudu līmenis Eiropā joprojām ir augsts, Igaunijā joprojām ir salīdzinoši zems riska līmenis. Tomēr KaPo novēro, ka aizvien vairāk ar terorismu saistītu personu nodibina sakarus Igaunijā. Veicot preventīvus pasākumus, dienests ir sekmīgi novērsis šādu personu apmešanos Igaunijā.