Visur Putina seja un ukraiņu svētku aizliegums: kā dzīvo cilvēki okupācijā?

© Depositphotos

Kamēr ASV vada miera sarunas par karu Ukrainā, BBC žurnālisti dalījās ar Krievijas okupēto Ukrainas teritoriju iedzīvotāju stāstiem.

Krievija jau ir ieviesusi stingrus ierobežojumus, kas paredzēti ukraiņu identitātes izskaušanai, un, ja kāds tam nepiekritīs, tad pret viņu tiks piemērots bargs sods.

Tiek atzīmēts, ka Krievijas varas iestāžu represiju dēļ komunikācija ar medijiem un pat ar tuviniekiem okupētajās teritorijās var būt bīstama.

Pēc BBC žurnālista teiktā, kad viņš mēģināja sazināties ar okupētās Mariupoles iedzīvotājiem, viņš tika apsūdzēts kā krievu žurnālists.

"Jums nepatiks tas, ko es jums teikšu. Tādi cilvēki kā jūs tiek nogalināti, ja jūs viņiem sakāt patiesību," kāds vīrietis sacīja žurnālistam.

Jo īpaši žurnālists runāja par Sofiju, kura tagad dzīvo Lielbritānijā, bet viņas vecāki joprojām atrodas Krievijas okupētajā ciematā. Viņa pastāstīja BBC, cik uzmanīgi viņa runā ar savu ģimeni.

"Apmēram pirms gada manus vecākus pārmeklēja [Krievijas drošības dienests] FSB. Viņi konfiscēja viņu tālruņus, apsūdzot viņus par to, ka viņi Ukrainas armijai ir pastāstījuši par Krievijas karaspēka atrašanās vietām. Tā nebija taisnība, un vēlāk Krievijas militārpersonas maniem vecākiem paziņoja, ka viņu kaimiņi ir ziņojuši par viņiem. Tāpēc es cenšos neko neprovocēt. Man nākas lasīt starp rindām, kad man stāsta, kas notiek."

Sieviete stāsta, ka tagad ar vecākiem kļūst arvien grūtāk vienkārši sarunāties. Pēcviņas sacītā, vecāki pat nevar papildināt mobilā tālruņa kontu vai apdrošināt savu auto, jo nevēlas ņemt Krievijas pases.

"Kļūst ļoti neērti dzīvot bez Krievijas dokumentiem," piebilda Sofija.

Evai, kuras vārdu arī mainīja žurnālisti, ir māsa, kura strādā Krievijas okupētajā Zaporižjas atomelektrostacijā.

"Katru reizi, kad mēs pārejam no laikapstākļiem vai mūsu bērniem uz mūsu tēmām, viņas tonis mainās. Viņa man saka: "Tu nesaproti!" Es saprotu, ka viņas kā atomelektrostacijas darbinieces tālrunis, visticamāk, tiek noklausīts," sacīja Eva.

Tajā pašā laikā cita sieviete, ar kuru žurnālists runāja, Jekaterina pastāstīja, ka viņas draugs okupētajā Hersonas apgabala teritorijā iemests vieninieku kamerā par saziņu ar brāli, kurš palīdzējis Ukrainas armijai.

Savukārt Marija, kura dzīvo ieņemtajās zemēs, stāsta, ka Krievijas administrācijas uzstāda novērošanas kameras, lai uzraudzītu jebkādas domstarpību izpausmes.

"Viņi uzstāda daudz videonovērošanas kameru, lai uzraudzītu visus, atrastu visus aktīvistus," viņa paskaidroja.

Pēc Marijas teiktā, ielas ir noklātas ar Krievijas propagandu.

"Pilsētas centrs ir pārpildīts ar Krievijas propagandu: reklāmas stendi ar Putina seju, Putina citāti, cilvēki, kurus viņi sauc par īpašās militārās operācijas varoņiem. Visur karājas karogi," piebilda sieviete.

Marija atzīmēja, ka krievi arī cenšas okupētajās teritorijās aizliegt visu: ukraiņu valodu, tradīcijas un pat ukraiņu svētkus.

Pasaulē

Sakaru sistēmas bruņotajos spēkos dēvē par armijas nervu. Mūsdienīgas kaujas operācijas, kurās ir iesaistīti dažādu veidu karaspēki, bez efektīviem sakaru līdzekļiem nav iespējamas. Polijas armijā sakaru jomā šobrīd nav tā labākā situācija, bet drīz tas mainīsies, jo bruņotajos spēkos tiks ieviesta jaunā lāzera informācijas tehnoloģija, kas nodrošina ātru un drošu datu pārsūtīšanu. Lāzera tehnoloģija ir izturīga pret traucējumiem un noklausīšanos, raksta Polijas ekonomikas ziņu portāls "wnp.pl".

Svarīgākais