ASV prezidents Donalds Tramps lepojas, ka"darba vietas un rūpnīcas atgriezīsies", atklājot vēl nepieredzētus tarifus - tagad ir spēkā viņa plašie globālie tarifi, izrausot strauju cenu kāpumu precēm, sākot no apģērba līdz elektronikai, ko lielākoties segs amerikāņu patērētāji. Ievērojams tehnoloģiju analītiķis brīdināja, ka “Apple: “iPhone” cena varētu pieaugt līdz aptuveni 3500 USD, ja tie tiks ražoti ASV, raksta “CNN”.
ASV prezidents un viņa ekonomikas amatpersonas ir apsolījuši, ka tarifu rezultātā daudzas ražošanas darbavietas galu galā tiks “pārceltas” uz ASV, nodarbinot miljoniem amerikāņu.
Taču Dens Īvss, finanšu pakalpojumu uzņēmuma “Wedbush Securities” globālais tehnoloģiju izpētes vadītājs, sacīja, ka šī ideja ir "izdomāts stāsts".
Viņš piebilda, ka ASV ražotie “iPhone” varētu maksāt vairāk nekā trīs reizes vairāk nekā to pašreizējā cena, kas ir aptuveni 1000 USD, jo būtu nepieciešams atkārtot ļoti sarežģīto ražošanas ekosistēmu, kas pašlaik pastāv Āzijā.
"Jūs veidojat šo piegādes ķēdi ASV ar rūpnīcu Rietumvirdžīnijā un Ņūdžersijā. Tie būs 3500 ASV dolāru vērti “iPhone” tālruņi," viņš teica, runājot par ražošanas rūpnīcām vai augsto tehnoloģiju ražošanas iekārtām, kurās parasti tiek ražotas datoru mikroshēmas, kas nodrošina elektronisko ierīču darbību.
Un pat tad “Apple” izmaksātu aptuveni 30 miljardus dolāru un būtu vajadzīgi trīs gadi, lai tikai 10% no piegādes ķēdes pārvietotu uz ASV.
Viedtālruņu detaļu izgatavošana un montāža tika pārcelta uz Āziju pirms gadu desmitiem, jo Amerikas uzņēmumi lielākoties koncentrējās uz programmatūras izstrādi un produktu dizainu. Šis solis ir palīdzējis padarīt “Apple” par vienu no vērtīgākajiem uzņēmumiem pasaulē un nostiprināt sevi kā dominējošu viedtālruņu ražotāju.
Kopš Trampa inaugurācijas janvāra beigās “Apple” akcijas ir zaudējušas aptuveni 25% no savas vērtības, jo ir bažas par tarifu ietekmi uz tās plašo piegādes ķēdi, kas ir ļoti atkarīga no Ķīnas un Taivānas - aptuveni 90% “iPhone” tiek samontēti Ķīnā.
Mikroshēmas, kas darbina “iPhone”, galvenokārt tiek ražotas Taivānā, savukārt ekrāna paneļus piegādā Dienvidkorejas uzņēmumi. Dažas citas sastāvdaļas tiek ražotas Ķīnā.
Februārī “Apple” paziņoja, ka nākamajos četros gados ASV investēs 500 miljardus dolāru, lai paplašinātu ražošanu ārpus Ķīnas un izvairītos no Trampa tarifiem.
Tehniskie analītiķi piekrīt, ka “iPhone” cenas, visticamāk, pieaugs, pat ja piegādes ķēdes paliks tur, kur tās ir. Ņujorkā bāzētā investīciju banka “Rosenblatt Securities” paziņoja, ka “iPhone” tālruņi varētu būt par 43% dārgāki, ja “Apple” visas augstāku tarifu izmaksas pārnestu uz patērētājiem - “iPhone” varētu maksāt par aptuveni 30% vairāk, taču tas varētu būt atkarīgs no to ražošanas vietas.
“Apple” jau iepriekš ir centies dažādot savas ražošanas bāzes no Ķīnas uz Indiju un Brazīliju un varētu censties pārcelt galveno komponentu ražošanu uz valstīm, kurās ir zemāki tarifu šķēršļi, lai samazinātu savu tālruņu izmaksas - Indijai draud 26% tarifi, bet Brazīlijai ir 10%. Lai gan Trampa tarifi Brazīlijai ir zemākie starp galvenajiem “iPhone” ražošanas centriem, tā neražo pietiekami daudz, lai aizpildītu Ķīnas atstāto plaisu.