Nomaļš ciemats Turcijā, kurā vairāk nekā puse iedzīvotāju ir nedzirdīgi un mēmi, ir radījis ārstu un zinātnieku neizpratni. Kur slēpjas mīklas atrisinājums? Atbildes meklē “Daily Mail”.
Izolētajā Gokovas ciematā, kas atrodas 720 kilometru attālumā no Stambulas un kurā ir tikai 120 iedzīvotāju, ir tik nopietnas invaliditātes problēmas, ka zīmju valoda ir kļuvusi par galveno saziņas līdzekli, ziņo Turcijas laikraksts “Hürriyet”.
Ciema mērs Eips Tozns sacīja: "Mēs esam iemācījušies paļauties uz zīmju valodu kā kopiena, bet jebkuram nepiederošajam šeit ir grūtības sazināties.”
"Veselu cilvēku šeit gandrīz nav," viņš teica.
Ciema iedzīvotājs Sati Tozuns sacīja: “Man ir četri bērni, un vienam no viņiem ir trīs bērni, visi kurli un mēmi. Manai sievasmāsai ir bērni, kuri arī neviens nedzird un ir mēmi.”
Cēloņi slimībai, kas skārusi vairākas ģimenes, nav zināmi, bet daži vaino augsto kurluma līmeni ciešajā radniecībā šajā apgabalā - te jaunpienācēji ir retums.
Tikmēr citi saka, ka vietējos iedzīvotājus lēnām saindē vairākas paaudzes ilgais ūdens piesārņojums, un metāli, piemēram, dzelzs un arsēns, un ķīmiskais piesārņojums no rūpnieciskajiem atkritumiem.
"Es domāju, ka to nav izraisījušas savstarpējās laulības, bet gan neveselīgi ūdens avoti," piebilda mērs Tozuns.
Cits vietējais Rahmi Cizins atzīmēja, ka ciema iedzīvotājiem “nav pieejams tīrs dzeramais ūdens” - Gokova ir gleznains ciemats ar satriecošiem kalnu skatiem.
Iepriekš mediji rakstīja par desmit gadus vecu lietu, kad Austrālijas varas iestādes atklāja slēptu kopienu, kurā bērni dzīvoja ar fiziskām deformācijām.
Daudzi bērni nespēja runāt, jo tie bija dzimuši vecākiem, kuri paši bija radniecīgi.
Atklājums tika veikts 2012. gadā, kad amatpersonas iebruka "krūmu nometnē" kāda kalna nogāzes ielejā.
Šajā 40 cilvēku ģimenē brāļi un māsas radīja bērnus savā starpā, tāpat kā tantes, onkuļi, tēvi un meitas, novedot pie traģiska rezultāta ar fiziski vai psiholoģiski bojātu bērnu nākšanu pasaulē.