“GBU-57” ir viena no galvenajām sistēmām, kas nav saistītas ar kodollādiņiem un ar ko aprīko amerikāņu tāldarbības bumbvedēju “B-2 Spirit”, raksta “The National Interest”.
“GBU-57” ir arī lielākā bumba Amerikas Savienotajās Valstīs, oficiāli pazīstama ar nosaukumu “Massive Ordnance Penetrator”.
Tas ir viens no visbriesmīgākajiem ieročiem ASV arsenālā - šo iznīcināšanas bumbu izstrādāja “Boeing” sadarbībā ar ASV gaisa spēkiem, un tā ir paredzēta, lai iznīcinātu stipri nocietinātus vai apraktus mērķus.
Pateicoties savai iznīcinošajai jaudai, šāda veida bumbām ir svarīga loma mūsdienu karadarbībā, un tās ir īpaši piemērotas visu veidu pazemes ienaidnieka mērķu iznīcināšanai. ASV izstrādāja bumbu, pieaugot Irānas un Ziemeļkorejas draudiem, bumba pirmo reizi tika izmēģināta 2007. gadā un kopš tā laika tā ir piedzīvojusi vairākus uzlabojumus.
Tā nonāca ASV bruņoto spēku rīcībā 2011. gadā, Obamas administrācijas laikā. “GBU-57” sver gandrīz 14 tonnas un ir pasaulē lielākā bumba, kas nav saistīta ar kodollādiņu. Tai ir rūdīta tērauda korpuss, kas ļauj tai iekļūt 60 metrus dziļi zemē. Bumba ir aprīkota ar GPS vadītu navigācijas sistēmu, un bumbas nogādāšana mērķa vietā, izmantojot bumbvedēju “B-2 Spirit”, ļauj apiet ienaidnieka pretgaisa aizsardzības sistēmas.
ASV šo bumbu nenodeva nevienai pasaules valstij, pat ne saviem sabiedrotajiem, tostarp Izraēlai. Šāda veida bumbas ļauj iznīcināt pazemes mērķi, neizmantojot kodolieročus, tomēr tai ir arī vairāki trūkumi - eksperti saka, ka ar 20 miljoniem USD par vienību tai ir ierobežoti lietošanas gadījumi, turklāt bumbu var pārvadāt tikai novecojušais “B-2 Spirit” modelis.
Vēl viena problēma ir kara mainīgais raksturs. Ienaidnieks vienmēr meklēs pretpasākumus, tostarp komandcentra decentralizāciju vai ļoti dziļu bunkuru rakšanu. Daži militārie eksperti norāda, ka ar šādu bumbu var nepietikt, lai iznīcinātu Irānas kodolobjektus, tomēr Trampa laikā ASV pie Djego Garsijas salas ir izvietojušas 6 līdz 7 “B-2 Spirit” lidmašīnas, no kurām katra var pārvadāt līdz divām “GBU-57” bumbām - tas nozīmē, ka Vašingtona Irānas kodolprogrammu ir uztvērusi nopietni.