Trampa tirdzniecības karš sāpīgi iesitis pa paša kabatu

© unsplash.com

Tarifi, ko ASV prezidents Donalds Tramps noteicis lielākajai daļai pasaules valstu, ir atgriezušies kā bumerangs, samazinot viņa paša bagātību par pusmiljardu ASV dolāru, ziņo “Forbes”.

Tarifi bieži šķiet vienkāršs un efektīvs ekonomikas politikas instruments, taču realitāte ir daudz sarežģītāka - tirdzniecības lēmumu sekas var būt negaidītas un diezgan sāpīgas. ASV prezidents Donalds Tramps par to ir pārliecinājies pats, redzot, ka viņa bagātība dažu dienu laikā sarukusi par pusmiljardu dolāru, raksta izdevums.

ASV prezidents 2. aprīlī pieņēma vēsturisku lēmumu ieviest pret pasauli milzīgus tarifus. Tajā dienā viņa bagātība tika lēsta 4,7 miljardu dolāru apmērā, tomēr jau pēc dažām dienām tā samazinājās līdz 4,2 miljardiem USD.

Akciju tirgus kritums, ko izraisījis Trampa tirdzniecības karš, ir skāris viņa paša aktīvus - vissmagāk cieta “Trump Media and Technology Group”, kuras vērtība trīs dienu laikā samazinājās par 8%, un vērtības samazināšanās dēļ ASV līderis zaudēja aptuveni 170 miljonus dolāru.

Zaudējumus cieta arī Trampa komercīpašumi - to vērtība ir samazinājusies par 90 miljoniem dolāru. Piemēram, “Vornado Realty Trust”, Trampa partnera ēkās Ņujorkā un Sanfrancisko, akcijas kritās par 14%. Arī citu īpašumu, tostarp “Trump Tower” un “Wall Street 40”, cena samazinājās. Zaudējumi bija arī elites atpūtas sektorā - golfa klubi, kas iepriekš tika uzskatītas par stabiliem aktīviem, sāka zaudēt vērtību.

Iemesls ir iespējamais pieprasījuma samazinājums: lejupslīdes gadījumā cilvēki mazāk tērēs tēriņus luksusa klubiem un dārgiem pasākumiem, un šo aktīvu vērtības kritums varētu izmaksāt vēl 70 miljonus dolāru.

Arī Trampa lielākais viesnīcas īpašums - “Trump National Doral Maiami” - ir apdraudēts. Kopā ar citiem viesnīcu īpašumiem zaudējumi varētu sasniegt 65 miljonus dolāru.

Investīcijas kriptovalūtās ir ne mazāk satraucošas - straujš “Ethereum” kursa kritums Trampu ģimenes bagātību var samazināt vēl par 32 miljoniem dolāru.

Svarīgi atzīmēt, ka tiešie tarifi importētajām precēm nerada nopietnus draudus Trampa impērijai, bet daudz jūtamāka bija investoru uzticības samazināšanās. Luksusa viesnīcu un klubu tirgi ir jutīgi pret ekonomisko nestabilitāti, un jebkurš politisks lēmums, kas rada nenoteiktību, var nekavējoties ietekmēt aktīvu vērtību.

Svarīgākais