Tramps tomēr neslēgs ukraiņu bērnu meklēšanas programmu

© Unsplash

ASV prezidenta Donalda Trampa administrācija atcēlusi savu lēmumu nekavējoties pārtraukt finansējumu ASV programmai, kuras mērķis ir dokumentēt Krievijas kara noziegumus un kas tika izmantota Krievijas deportēto ukraiņu bērnu meklēšanā, vēsta laikraksts "Washington Post", atsaucoties uz ASV amatpersonām, kas ir pazīstamas ar šo situāciju.

Programma "Conflict Observatory", izmantojot satelītattēlus, biometriskos datus un tiesu medicīnas instrumentus, cita starpā seko līdzi Ukrainas bērnu masveida deportācijai uz Krievijas kontrolētajām teritorijām.

Jau savāktie pierādījumi par kara noziegumiem ir palīdzējuši vairākās krimināllietās, arī Starptautiskās Krimināltiesas (SKT) lietā pret Krievijas diktatoru Vladimiru Putinu.

Programmai "Conflict Observatory" tagad ir vēl sešas nedēļas, lai pabeigtu arhīvu nodošanu Eiropolam.

Tas ļaus izmantot savāktos datus, lai izmeklētu Krievijas noziegumus gan Ukrainā, gan ārpus tās.

"Conflict Observatory" jau apkopojusi datus par vairāku tūkstošu pazudušo Ukrainas bērnu identitāti un atrašanās vietām Krievijā vai okupētajās teritorijās.

Trampa administrācija iepriekš bija aizliegusi nodot savāktos pierādījumus prokuroriem, kas izskata krimināllietas par Krievijas kara noziegumiem, arī Putina lietu par Ukrainas bērnu nelikumīgu deportēšanu kara laikā.

"Conflict Observatory" finansē ASV Valsts departaments, un to vada Jēla universitātes Humanitāro pētījumu laboratorija.

Tā bija viena no tūkstošiem programmu, kas tika pārtrauktas pēc Valdības efektivitātes departamenta (DOGE) budžeta nodaļas vadītāja Pītera Maroko rīkojuma.

Taču liela politiķu grupa, arī Kongresa demokrāti un republikāņi, kā arī evaņģēliskie kristieši pārliecināja Trampa administrāciju pārskatīt lēmumu un uz laiku saglabāt "Conflict Observatory".

Programmas darbinieki sagaida, ka tās finansējumu tagad pārņems Eiropas valdības.

Pasaulē

Nedēļā, kurā pieminējām Otrā pasaules kara beigu 80. gadadienu, sajūta par nekontrolējamu tuvošanos trešā pasaules kara virzienā kļūst arvien tuvāka - Pax Americana sabrukums, konfliktu savstarpējā saistība. No Kašmiras līdz Hanjunisai, Hodeidai, Portsudānai un Kurskai vienīgā skaņa ir sprādzieni, raksta Patriks Vintūrs izdevuma “The Guardian”.

Svarīgākais