SARS-CoV-2 koronavīruss, kas sāka izplatīties 2019. gadā, visticamāk, nebūs pēdējais šāda veida vīruss - Ķīnas zinātnieki ziņojuši, ka atklājuši jaunu koronavīrusu sikspārņiem, tomēr jaunas pandēmijas iespējamība novērtēta kā zema, ziņo “Reuters”.
Pētnieki ir identificējuši HKU5-CoV-2 vīrusu, kas, tāpat kā SARS-CoV-2, izmanto ACE2 receptoru, lai iekļūtu cilvēka šūnās. Lai gan jaunais vīruss inficē cilvēkus mazāk efektīvi, tam ir furīna šķelšanās vieta - specifiska aminoskābju secība smailes proteīnā, ko var atšķelt ferments furīns, tādējādi vīrusam ir vieglāk iekļūt šūnās.
Laboratorijas pētījumos vīruss veiksmīgi inficēja šūnas ar augstu ACE2 līmeni, kā arī cilvēka zarnu un elpceļu modeļus. Zinātnieki ir arī identificējuši monoklonālās antivielas un pretvīrusu zāles, kas var būt vērstas pret jauno vīrusu.
Pēc pētījuma rezultātu publicēšanas COVID-19 vakcīnu ražotāju akcijas sāka pieaugt, ziņo “Bloomberg”.
Tomēr Minesotas Universitātes infekcijas slimību speciālists doktors Maikls Osterholms aicina cilvēkus nekrist panikā - pēc viņa teiktā, jaunas pandēmijas iespējamība ir zema, jo cilvēkiem jau ir izveidojusies imunitāte pret līdzīgiem SARS vīrusiem.
Pētījuma autori arī uzsver, ka vīrusam ir vāja spēja saistīties ar cilvēka ACE2 receptoru, un tā adaptācija cilvēka organismam ir ierobežota.