Neticami skaisti! Okeāni kādreiz bija pavisam citā krāsā

© Pexels.com

Jauni zinātnieku pētījumi liecina, ka pirms trim miljardiem gadu okeāni uz Zemes bija citā krāsā, raksta “Forbes”, atsaucoties uz starptautiskas pētnieku grupas atklājumu, kuru vadīja Taro Matsuo, astrofiziķis Nagojas universitātē Japānā.

Pētījuma laikā zinātnieki modelēja agrīno Zemi un to, kā tās sākotnējā vide ietekmēja okeānu krāsu.

"Zemes agrīnajā atmosfērā dominēja ūdens tvaiki un oglekļa dioksīds, kas veidoja skābu vidi un paātrināja laikapstākļu veidošanos un eroziju uz joprojām neauglīgās zemes. Liels daudzums dzelzs tika izskalots, appludinot okeānus. Atkarībā no tā jonu lādiņa, izšķīdušais dzelzs izraisīja krāsu variācijas no brūnas līdz pelēkai un zaļai. Visticamāk, ka dominējošais šķīdums iekrāsoja okeānus zaļā krāsa," paskaidrots rakstā.

"Zemes zaļie okeāni, visticamāk, pastāvēja pirms aptuveni 3 miljardiem līdz 600 miljoniem gadu. Šajā milzīgajā laika posmā zilaļģes izmantoja saules enerģiju, lai sadalītu ūdeni tā sastāvdaļās - ūdeņradī un skābeklī. Skābeklis beidzot sāka uzkrāties atmosfērā pirms 2,4 miljardiem gadu līdz 400 miljoniem gadu. Okeāni sāka mainīt krāsu, galu galā kļūstot zilā krāsā," piebilda zinātnieki.

Pētnieki norāda, ka zilie okeāni bija labvēlīgi aļģēm, kas izmantoja hlorofilu, kā rezultātā attīstījās zaļie augi.