Krievija pie Igaunijas robežas izvietojusi divas lielas armijas vienības

© Depositphotos

Saskaņā ar Ārējās izlūkošanas departamenta datiem, Krievijas bruņoto spēku skaitliskais sastāvs turpina pieaugt, neraugoties uz ievērojamajiem zaudējumiem Ukrainā. Pagājušajā gadā Krievija pie Igaunijas robežas izveidoja armijas korpusu un motorizēto strēlnieku divīziju, vēsta Igaunijas medijs "Postimees".

2024. gadā atjaunotais Ļeņingradas militārais apgabals, kas aptver teritoriju netālu no Igaunijas, savā sastāvā iekļāva 44. armijas korpusu un 69. motorizēto strēlnieku divīziju no 6. vispārējās karaspēka armijas. Pēc izveides abas vienības tika nosūtītas uz fronti Ukrainā, lai iegūtu kaujas pieredzi. Turklāt 2024. gada otrajā pusē tika sākta 68. motorizētās strēlnieku divīzijas veidošana 6. vispārējās karaspēka armijas sastāvā, un tās izveides process, visticamāk, turpināsies arī 2025. gadā.

Ārējās izlūkošanas departaments norāda, ka fakts, ka gada laikā tiešā Igaunijas tuvumā tika izveidoti gan armijas korpuss, gan motorizētā strēlnieku divīzija, liecina par Krievijas armijas spēju īsā laikā izveidot lielas militārās vienības.

44. armijas korpusu, kas 2024. gadā paplašināja Krievijas karaspēka klātbūtni pie Igaunijas robežas, nākotnē tiek plānots virzīt Somijas virzienā. Tā galvenās daļas tika izveidotas 7-8 mēnešu laikā - no 2023. gada rudens līdz 2024. gada pavasarim - galvenokārt no jauniem līgumkaravīriem. Korpusa mobilās vienības, 72. motorizētā strēlnieku divīzija un 128. motorizētā strēlnieku brigāde, pirmo reizi piedalījās kaujās 2024. gada maijā Harkivas apgabalā.

To sagatavošanās periods bija īss, kas atbilst Krievijas pašreizējai militārajai stratēģijai. Apmācība ir koncentrēta uz individuālo kareivju un nelielu taktisko vienību (vads, rota, bataljons) sagatavošanu.

44. armijas korpusa kaujas un loģistikas nodrošinājuma vienību veidošana, visticamāk, turpināsies 2025. gadā, jo to apmācība, bruņojums un ekipējums prasa ilgāku laiku. Korpusa vienību pastāvīgās dislokācijas vietas paredzēts izvietot vecajos militārajos pilsētiņās Karēlijas Republikā. To renovācija un rekonstrukcija, pēc ekspertu aplēsēm, aizņems vismaz 3-4 gadus, savukārt dzīvojamo ēku būvniecība karavīriem un viņu ģimenēm prasīs vēl ilgāku laiku.

Kopumā Krievija palielina savu bruņoto spēku skaitu gan nomināli - ar prezidenta dekrētiem par armijas paplašināšanu, gan reāli, aktīvi vervējot jaunus karavīrus. 6. vispārējās karaspēka armijas un 44. armijas korpusa vienību veidošana 2024. gadā apliecina, ka Kremlis ne tikai izstrādā plānus, bet arī veiksmīgi realizē jaunu militāro vienību izveidi, norāda Ārējās izlūkošanas departaments.

"Mēs nevaram precīzi prognozēt notikumu attīstību - daudz kas būs atkarīgs no Ukrainas kara ilguma, Krievijas ekonomikas stāvokļa un rietumvalstu apņēmības saglabāt sankciju spiedienu," teikts Ārējās izlūkošanas departamenta ziņojumā.

Kremlis ir izvēlējies ilgtermiņa konfrontācijas ceļu un plāno turpināt papildu resursu mobilizāciju armijas atjaunošanai un militārās reformas īstenošanai. Ja Krievijai izdosies turpināt jaunu militāro vienību veidošanu, Igaunija un NATO tuvākajos gados saskarsies ar pastāvīgiem militāriem draudiem no Krievijas, uzsvērts ziņojumā.

Svarīgākais