Igauņu inženieris Nēme Vaino ir viens no šī gada ASV Kinoakadēmijas balvas “Oskars” par zinātniskiem un tehniskiem sasniegumiem saņēmējiem - viņš ieguva balvu par “Fireskin360 Naked Burn Gel”, kas padara uguns trikus drošākus un ļauj ilgāk noturēt liesmu tieši uz ādas, nenodarot kaitējumu aktierim, raksta “postimees.ee”.
Šis novatoriskais gēls ir kļuvis plaši izmantots un ir paplašinājis uguns triku iespējas filmu industrijā, padarot tos drošākus un vizuāli iespaidīgākus.
Šī gada apbalvotie ir devuši nozīmīgu ieguldījumu kino jomā, sacīja akadēmijas prezidente Dženeta Jana un izpilddirektors Bils Krāmers. Apbalvošanas ceremonija notiks 29. aprīlī akadēmijas Kino un mākslas muzejā.
Vaino saka, ka, uzzinot par apbalvojumu, “emocijas, protams, situšas augstu vilni, taču akadēmija jau vairākus mēnešus esot veikusi provizorisko analīzi, tāpēc par to jau varēja nojaust”.
Filmu industrijā kaskadieri parasti izmanto vienu komponentu - parasti tā ir aizsargželeja - lai radītu degšanas efektu.
Rietumos visizplatītākais gēls ir “ActionFactory”. Atšķirībā no tā, igauņu gēls sastāv no diviem komponentiem: bāzes gēls aizsargā ādu, bet otrais slānis dedzina. Abiem gēliem ir augsts blīvums, kā dēļ tie paliek uz vertikālas virsmas un iztur arī nelielas kustības.
Žūrija arī uzsvēra, ka želeja sniedz aktieriem un kaskadieriem iespēju izpildīt garākus un sarežģītākus uguns trikus - iepriekš filmēšanas grupām bija tikai dažas sekundes, lai uzņemtu nepieciešamos kadrus, pirms vajadzēja ātri nodzēst ugunsgrēku ar dvieļiem un ugunsdzēšamajiem aparātiem. Savukārt “FireSkin360” var noturēt liesmu bez laika ierobežojuma. Vienīgais, kas jāpatur prātā, ir tas, ka siltums izplatās trīs veidos: vadīšana, konvekcija un starojums. Ja process ir pareizi organizēts, ir iespējams virzīt konvekcijas strāvas tā, lai liesma virzītos prom no aktiera. Tas ir, ugunij vienmēr jāpārvietojas pretējā virzienā. Piemēram, ja aktieris atrodas apakšā un liesma augšā, tas ir droši. Bet, ja situāciju pagriež otrādi - liesma ir apakšā un aktieris augšā, tad uguns var nodarīt kaitējumu.
Gēlam ir vēl viena svarīga īpašība - tas atdziest pats, līdzsvarojot siltumu, kas nāk no uguns iztvaikošanas rezultātā. Visas tā sastāvdaļas iztvaiko zemā temperatūrā.
Agrāk kaskadieri izmantoja noteikta veida gumijas līmes, kas pašas par sevi ir diezgan kaitīgas, jo to sastāvdaļas iztvaiko tikai ļoti augstā temperatūrā un sadalās vairāku simtu grādu temperatūrā. Šādas līmes izmantošana uz aktiera ķermeņa bija ārkārtīgi bīstama.
Ir diezgan grūti pateikt, cik tieši projektos ir izmantots šis gēls - to izplata Dānijas izplatītājs, tāpēc nav iespējams izsekot visiem projektiem.
Jautāts par to, kas ir nozīmīgāks - Latvijas saņemtais "Zelta globuss" par animācijas filmu vai Igaunijas "Oskars" par izgudrojumu -, Vaino atbildēja:
“Latvija balvu saņēma par pašu filmu un tās māksliniecisko līmeni kā atzinību mākslinieku un izpildītāju darbam. Manā gadījumā tā ir tehniskā balva, un to nevar tieši salīdzināt ar kino balvu. Tāpēc ir grūti pateikt. Bet jebkurā gadījumā gan latvieši, gan igauņi šogad guvuši ievērojamus panākumus kino pasaulē.”