Igaunijas kritisko elektrības infrastruktūru apsargā policija un "Kaitseliit"

© MN

Igaunijas policija un zemessardze "Kaitseliit" ("Aizsardzības līga") sākusi apsargāt Igaunijas vissvarīgāko elektroenerģijas infrastruktūru, piemēram, apakšstacijas un galvenās augstsprieguma elektrolīnijas, vēsta laikraksts "Postimees".

Iemesls tam ir apjaustais paaugstinātais sabotāžas risks saistībā ar elektrotīkla atslēgšanu no Krievijas elektrotīkla, norāda amatpersonas.

"Policija sadarbībā ar Klimata ministriju kartēja vairāk nekā 40 objektus visā Igaunijā, kuriem ir vislielākā ietekme uz elektroenerģijas piegādi. Dažas no šīm vietām ir pievienotas policijas patrulēšanas maršrutiem, savukārt citas apsargā policijas un "Kaitseliit" personāls. Katru dienu tiek iesaistīti aptuveni 120 "Kaitseliit" zemessargu," sacīja policijas preses pārstāve Lēni Almosena.

Policijas operācijas aktīvākais posms ir no trešdienas līdz 15. februārim. Tomēr policija jau kopš gada sākuma ir neregulāri patrulējusi attiecīgajās vietās.

Precīzs "Kaitseliit" apsargāto objektu skaits nav zināms. Igaunijas elektrotīkla visneaizsargātākie punkti ir pārvades sistēmu operatora "Elering" lielākās apakšstacijas, piemēram, Harku, Pisi un Narva, kā arī augstsprieguma elektropārvades līnijas starp Igauniju un Latviju un jūras elektrolīniju kabeļi.

Igaunija, Latvija un Lietuva atslēgsies no Krievijas un Baltkrievijas elektrotīkliem sestdienas rītā. Tā kā Baltijas valstīm līdz svētdienas vakaram ir patstāvīgi jānodrošina elektroapgāde, elektroenerģijas infrastruktūra ir īpaši neaizsargāta pret sabotāžu. Svētdienas vakarā ir plānots ieslēgt vienu maiņstrāvas kabeli pie Lietuvas un Polijas robežas, kas savieno Baltijas valstis ar Centrāleiropas elektrotīklu.

Paaugstinātas bīstamības laikā galvenās vietas papildus elektroniskajai uzraudzībai tiks apsargātas ar bruņotu apsardzi.

"Apdraudējumu novērtējums nav būtiski mainījies, salīdzinot ar ierasto, taču pārejas periodā mēs esam neaizsargātāki nekā parasti. Parasti kritiskās enerģētikas infrastruktūras objektu drošības garantēšana ir īpašnieku un operatoru atbildība, bet pašlaik ir svarīgi, lai elektroenerģijas ražotāji un infrastruktūras īpašnieki varētu pilnībā pievērsties tehniskajai pusei," komentēja iekšlietu ministra padomnieks Votele Pei.

Svarīgākais