Dombrovskis: No iespējamiem "tarifu kariem" negatīvu ietekmi izjustu gan ASV, gan ES

© Gints Ivuškāns/MN

No iespējamiem "tarifu kariem" negatīvu ietekmi izjustu gan ASV, gan Eiropas Savienība (ES), tādu vērtējumu aģentūrai LETA pauda ES ekonomikas komisārs Valdis Dombrovskis (JV) pēc Pasaules ekonomikas foruma Davosā, Šveicē.

ASV prezidents Donalds Tramps solījis noteikt muitas tarifus ES precēm, savukārt 10% muitas nodeva Ķīnas preču importam var tikt ieviesta jau no 1.februāra. Tāpat ASV prezidents apsūdzēja ES, ka tā neimportē pietiekami daudz ASV produkcijas, un solīja "to izlabot", nosakot muitas nodevas vai aicinot pirkt vairāk naftas un gāzes.

ES ekonomikas komisārs uzsvēra, ka ES un ASV ir stratēģiskie partneri un pašreizējā sarežģītajā ģeopolitiskajā situācijā, kad autoritārie režīmi izaicina pastāvošo noteikumos balstīto starptautisko kārtību, ir svarīgi, lai līdzīgi domājošās valstis strādā kopā. Dombrovska vērtējumā, pieeja, ar kādu ES vēršas pie jaunās ASV administrācijas, ir konstruktīva un uz sadarbību vērsta.

Viņš skaidroja, ka ES un ASV tirdzniecības un investīciju apjoms ir lielākais pasaulē, salīdzinot ar jebkuru citu tirdzniecības bloku starp citām valstīm. ES komisārs akcentēja, ka ASV un ES kopumā veido 42% no globālā iekšzemes kopprodukta.

"Ir svarīgi neradīt nevajadzīgas ekonomiskās problēmas un globālu ekonomisko fragmentēšanos, par ko runā arī Starptautiskais Valūtas fonds. Globālā ekonomiskā fragmentācija ģeopolitiskos blokos var samazināt pasaules iekšzemes kopproduktu par 7%. Ja salīdzinām, tad tas būtu izņemt no pasaules ekonomikas Vācijas un Francijas iekšzemes kopproduktu," sacīja Dombrovskis.

Viņš uzsvēra, ka ir jāstrādā, lai no iespējamiem "tarifu kariem" izvairītos, un tāda ir arī ES nostāja sarunās ar ASV prezidenta administrāciju. ES komisārs piebilda, ka patlaban Tramps ir uzdevis attiecīgajām ASV valsts institūcijām veikt tarifu un tirdzniecības bilanču analīzi. Ziņojumi ir jāsagatavo 60 dienu laikā, līdz ar to, pēc Dombrovska paustā, ir papildu laiks sarunām ar ASV administrāciju.

ES komisārs akcentēja, ka piepildīsies sliktākais scenārijs, negatīvā ietekme nebūtu jūtama tikai ASV un ES. Viņš klāstīja, ka, ja starp diviem lielākajiem ekonomiskajiem blokiem parādās ekonomiskas problēmas, tas rada negatīvas sekas visā pasaulē, jo, piemēram, Tramps runā arī par muitas nodevas ieviešanu 10% apmērā Ķīnas preču importam. Dombrovskis uzsvēra, ka tieši tāpēc ir svarīgi meklēt konstruktīvu risinājumu.

"Ja notiks ekonomiskā fragmentācija, tā negatīvi ietekmēs arī Latviju. Ar to ir jārēķinās. Neskatoties uz to, ka Latvijas eksporta apjomi uz ASV nav tik lieli, netieša ietekme tāpat varētu būt. ES ar ASV ir daudz saskarsmes un sadarbības punktu. Cerams, ka izdosies izvairīties no negatīvākajiem scenārijiem," sacīja Dombrovskis.

ES komisārs norādīja, ka Pasaules ekonomikas forumu lielā mērā ietekmēja jaunā ASV prezidenta inaugurācija, kā arī Trampa daudzie un dažādie paziņojumi, kas patlaban tiek vērtēti. Viņš akcentēja, ka Ukraina joprojām ir svarīgs temats, jo Krievijas agresija pret Ukrainu turpinās, līdz ar to turpinās arī starptautiskās sabiedrības atbilde pret to - nosakot gan sankcijas pret Krieviju, gan atbalstot Ukrainu. Dombrovskis rezumēja, ka visi šie jautājumi, tostarp neskaidrība un riski, kas patlaban valda pasaulē, bija darba kārtībā.