Uz Marsa atklāj milzu "pupas"

© unsplash.com

NASA “Mars Reconnaissance Orbiter” (MRO) nesen publicētajos attēlos redzamas sasalušas Marsa "pupiņas", kas patiesībā ir sasalušas smilšu kāpas Marsa ziemeļu puslodē, raksta “Live Science”.

Izdevums norāda, ka 2022. gada septembrī uzņemtajā un 2024. gada decembrī publicētajā fotoattēlā kāpas šķiet pārsteidzoši nekustīgas.

Tiek atzīmēts, ka Marsa kāpas parasti "migrē", kad vējš no vienas kāpas puses savāc smilšu graudus un izmet tos otrā, tāpēc tuksneši izskatās kā sava veida jūras. Taču fotoattēlā redzamās kāpas Marsa ziemeļu puslodes ziemas laikā klāj ogļskābās sarmas slānis. Sals neļauj vējam uzbērt smiltis, neļaujot kāpām migrēt pirms pavasara atkušņa.

Fotogrāfijas palīdz zinātniekiem uzzināt, vai ūdens uz planētas virsmas pastāvējis pietiekami ilgi, lai dzīvība varētu attīstīties un izdzīvot uz Marsa. Lai gan sarma sastāv no oglekļa dioksīda, nevis ūdens, tas joprojām ietekmē iespējamību, ka uz Marsa agrāk bija ūdens.

Svarīgi ir tas, ka oglekļa dioksīda daudzums uz Marsa mainās atkarībā no tā, kā planēta atrodas attiecībā pret Sauli. Sarkanās planētas aksiālais slīpums ievērojami svārstās miljoniem gadu, radikāli mainot gadalaikus. Kad Marss ir pietiekami tālu, oglekļa dioksīda ledus lielā mērogā pārvēršas gāzē - tas ir pietiekami, lai visai planētai nodrošinātu biezāku atmosfēru. Šī blīvākā atmosfēra varēja būt pietiekama, lai ilgstoši uzturētu šķidru ūdeni.

Labāk izprotot, kā mūsdienu apstākļos uz Marsa parādās un pazūd oglekļa dioksīda, zinātnieki var sniegt precīzākas prognozes par Marsa pagātnes klimatu. Pētot to, kā tas mainās atkarībā no gadalaikiem, zinātnieki varētu arī identificēt oglekļa dioksīda radītos ģeoloģiskos veidojumus, atklājot sīkāku informāciju par planētas mainīgo klimatu.

Tiek atzīmēts, ka, ja ir bijuši laika periodi, kad klimats atbalstīja stabilu šķidru ūdeni, pastāv liela iespēja, ka Marss varētu būt atbalstījis mikrobu dzīvību - un tie var joprojām kaut kur slēpties.

Svarīgākais