Starptautiska zinātnieku komanda kādā nomaļā vietā Antarktīdā ir veikusi 2800 metru dziļu urbumu mūžīgajā sasalumā un ieguvusi pasaulē senāko ledus paraugu, vēsta Kanādas medijs “CTV News”.
Zinātnieki apgalvo, ka sagaidāms izrāviens, kas atklās ieskatu Zemes vēsturiskajos klimata modeļos, sākot no 1,2 miljoniem gadu mūsu pagātnē.
Manitobas universitātes pētniece Dorte Dāla-Jensena bija daļa no komandas, kas veica dziļurbumu un atklāja vecāko ledus kodolu, kāds jebkad ir iegūts. Viņa apgalvo, ka tas ļaus ieskatīties pagātnes klimata modeļos.
"Mums ir mazi, iesprostoti gaisa burbuļi ledū, kas izveidojās, kad sniegs krita uz [zemes] virsmas un tika saspiests ledū," sacīja Dāla-Jensena.
Tie ir mazi burbuļi no atmosfēras, kas ir 1,2 miljonus gadu veca. Kad mēs iegūstam gaisu no šiem burbuļiem, mēs faktiski varam redzēt, kādas gāzes agrāk cirkulēja mūsu atmosfērā.
Pētījums ir daļa no projekta “Beyond EPICA Oldest Ice”, kurā ir iesaistīti pētnieki no visas Eiropas ar mērķi izprast vēsturiskos klimata ciklus. Projekts sākās pirms desmit gadiem.
Dāla-Jensena sacīja, ka bija vajadzīgi gari gadi, lai kartētu apgabalu labākā ledus meklējumos, un zinātnieki sāka urbt kodolu tikai 2019. gadā.
Viņa teica, ka urbšana notiek no novembra līdz janvārim, Antarktīdas vasaras sezonā, kad temperatūra ir -30 grādi pēc Celsija. "Izaicinājums ir tāds, ka ir patiešām ļoti auksts," sacīja Dāla-Jensena.