Viļņas apgabala administratīvā tiesa pirmdien noraidījusi četru vides nevalstisko organizāciju, tostarp Latvijas Zaļās kustības, prasību atcelt Lietuvas Vides ministrijas lēmumu "Par Visaginas atomelektrostacijas celtniecības iespējām", kurā akceptēts plānotās kodolspēkstacijas ietekmes uz vidi novērtējums (IVN) un atzīts, ka spēkstaciju var celt līdzās pašreizējai Ignalinas AES, Drūkšu ezera krastā.
Četras organizācijas - biedrība "Atgaja" no Lietuvas, Latvijas Zaļā kustība un starptautiskās vides organizācijas "Greenpeace" un "CEE Bankwatch Network" - pieprasīja atcelt minēto Vides ministrijas 21.aprīļa lēmumu un uzdot ministrijai izlabot procedūras pārkāpumus, kas pieļauti, izstrādājot IVN.
Tās arī izteica prasību, lai Vides ministrija uzdotu IVN pārskata autoriem precizēt šo dokumentu, ievērojot visas likumdošanā noteiktās procedūras attiecībā uz sabiedrības informēšanu, kolīdz būs izraudzīts konkrēts reaktora un spēkstacijas dizains.
Kā norādīja prasītāji, Vides ministrija nav ņēmusi vērā, ka IVN pārskatā nav sīki aplūkoti visi apstākļi, kas cieši saistīti ar jaunās AES darbību, proti, radioaktīvo atkritumu glabāšanas ilgtermiņa programmas, jautājumi, kas saistīti ar kodoldegvielas ieguvi un transportu, kā arī ar spēkstacijas slēgšanu, kad tā būs beigusi darboties.
Neizvērtējot šos apstākļus, IVN mērķis nav sasniegts, tāpēc nebija iespējams atzīt, ka iecerētā saimnieciskā darbība ir pieļaujama, savā prasībā uzsvēra vides organizācijas.
Savukārt Lietuvas Vides ministrija paziņoja, ka IVN pārskats atbilst IVN programmai, tajā sniegta arī pietiekama alternatīvo elektroenerģijas avotu analīze, pienācīgi izvērtēts saimnieciskās darbības risks, bet IVN dokumentu apspriešana ar ieinteresēto sabiedrību bijusi pietiekami izsmeļoša un tajā konsekventi izvērtēti visi ierosinājumi un aizrādījumi.
Tiesa izvērtējusi prasībā minētās IVN pārskata daļas un atzinusi, ka tās atbilst IVN programmai un nav pretrunā ar IVN mērķi - noteikt, vai izraudzītajā vietā pieļaujama plānotā saimnieciskā darbība, ņemot vērā tās raksturu un ietekmi uz vidi.
Savukārt jautājums par izlietotās kodoldegvielas glabāšanu ilgākā laika posmā saskaņā ar IVN programmu būs atsevišķas un tikai nākotnē paredzamas IVN procedūras objekts, norādīts tiesas lēmumā.
Šis tiesas lēmums 14 dienu laikā no tā pasludināšanas apelācijas kārtībā var tikt pārsūdzēts Lietuvas galvenajā administratīvajā tiesā.