Autoavārija netālu no Johannesburgas Dienvidāfrikā beidzās ar maz ticamu notikumu - sieviete, kura bija iesaistīta negadījumā, kurā gāja bojā vēl divi cilvēki, tika atzīta par mirušu morgā, tomēr tikai dažas stundas pēc negadījuma viņa pēkšņi pamodās morga saldētavā, kamēr viņas ķermenis atradās somā, vēsta “BBC”.
Sievieti atrada morga darbinieks un nogādāja slimnīcā. Šis incidents, kas notika pirms sešiem gadiem, 2018. gada 24. jūnijā, atgādina par iespējamām kļūdām avārijas situācijās un nu atkal ir pieaistījis sabiedrības uzmanību.
Sievietes identitāte nav atklāta, taču viņas stāsts kļuvis zināms visā pasaulē. Viņas ģimene toreiz atteicās komentēt notikušo, sakot tikai: "Mums ir vajadzīgas atbildes."
Tātad, kā tas notika? Ātrās palīdzības uzņēmums “Distress Alert”, kas kļūdaini paziņoja, ka sieviete ir mirusi, sacīja: "Aparatūra, kas tika izmantota sievietes dzīvības pazīmju pārbaudei, neuzrādīja nekādas dzīvības pazīmes.”
“Tas nav tāpēc, ka mūsu feldšeri nebūtu atbilstoši apmācīti. Nav pierādījumu, ka mūsu apkalpe būtu rīkojusies nolaidīgi,” piebilda kompānija.
Šī nav pirmā reize, kad tas notiek, - patiesībā šī nav tik neparasta parādība, kā varētu domāt.
Polijā 91 gadu veca sieviete pamodās morga ledusskapī pēc tam, kad tika pasludināta par mirušu. Tāpat cieta arī 24 gadus vecs vīrietis no Kenijas, 61 gadu veca sieviete Delavērā un 30 gadus vecs vīrietis Austrālijā. Kāds 78 gadus vecs vīrietis Misisipi štatā līķa maisā nokļuva līdz apbedīšanas birojam, pirms darbinieki atrada viņu dzīvu.
Viens no šausmīgākajiem gadījumiem notika ar kādu ieslodzīto cietumā Spānijā, kuru ne mazāk kā trīs ārsti atzina par mirušu un kurš atguva samaņu tieši pirms autopsijas.
Pastāv vairākas teorijas par to, kāpēc tas notiek, un tas vienmēr ir atkarīgs no tā, kā cilvēks it kā nomira, un no valsts, kurā tas ir likumīgi pasludināts par mirušu.
Laikraksts “Guardian” norāda uz vienu no visizplatītākajām teorijām - dažiem cilvēkiem attīstās katalepsija - nervu traucējumi, kas atdarina rigor mortis (muskuļu stīvumu pēc nāves), samazina ķermeņa reakciju uz stimuliem un palēnina elpošanu. Pastāv arī tā sauktais "Lācara efekts" - būtībā cilvēka sirds "atdzīvojas" pēc CPR pārtraukšanas. Tas ir nosaukts pēc Bībeles stāsta par Lācaru, kuru Jēzus esot augšāmcēlis dažas dienas pēc savas nāves.