Saskaņā ar jaunu, Lielbritānijā veiktu pētījumu, katra izsmēķētā cigarete kopumā var samazināt dzīves ilgumu par aptuvni 20 minūtēm, raksta CNN.
Pēc sociālekonomiskā stāvokļa un citu faktoru ņemšanas vērā Londonas Universitātes koledžas pētnieki novērtēja paredzamā mūža ilguma samazināšanos no vienas cigaretes par aptuveni 17 minūtēm vīriešiem un 22 minūtēm sievietēm, rakstīts žurnālā “Addiction”.
Tas nozīmē, ka, ja kāds smēķē paciņu ar 20 cigaretēm dienā, tiek zaudētas gandrīz septiņas dzīves stundas, sacīja Dr. Sāra Džeksone.
"Laiks, ko viņi zaudē, ir laiks, ko viņi varētu pavadīt kopā ar saviem mīļajiem ar diezgan labu veselību," piebilde Džeksone.
Pētījumā, ko pasūtīja Apvienotās Karalistes Veselības un sociālās aprūpes departaments, atklāja, ka vidēji cilvēki, kuri smēķēja visu mūžu, zaudēja aptuveni 10 dzīves gadus, salīdzinot ar cilvēkiem, kuri nekad nav smēķējuši.
Līdzīgi rezultāti iegūti arī saskaņā ar ASV Slimību kontroles un profilakses centra datiem Amerikas Savienotajās Valstīs, kas arī apgalvo, ka smēķētāju paredzamais dzīves ilgums ir vismaz par 10 gadiem īsāks nekā nesmēķētājiem.
Kopumā jaunie dati no Apvienotās Karalistes liecina, ka smēķēšanas radītais kaitējums ir kumulatīvs un paredzamais dzīves ilgums, ko var atgūt, atmetot smēķēšanu, var būt atkarīgs no vairākiem faktoriem, piemēram, vecuma un smēķēšanas ilguma.
"Šie pētījumi ir parādījuši, ka cilvēkiem, kuri atmet smēķēšanu ļoti agrā vecumā, līdz 20 vai 30 gadu sākumam, ir līdzīgs paredzamais dzīves ilgums kā cilvēkiem, kuri nekad nav smēķējuši. Bet, kļūstot vecākam, jūs pakāpeniski zaudējat mazliet vairāk, ko pēc tam vairs nevarat atgūt, atmetot smēķēšanu," viņa sacīja. “Bet neatkarīgi no tā, cik vecs jūs esat, kad atmetat smēķēšanu, jums vienmēr būs ilgāks dzīves ilgums nekā tad, ja jūs turpinātu smēķēt. Tātad faktiski, lai gan jūs, iespējams, neatgriezīsit jau zaudēto dzīvi, jūs novēršat turpmāku paredzamā mūža ilguma samazināšanos.”
Džeksone un viņas kolēģi savā dokumentā rakstīja, ka cilvēks, kurš smēķē 10 cigaretes dienā, ja atmet smēķēšanu 1. janvārī, varētu novērst pilnas dzīves dienas zaudēšanu līdz 8. janvārim. Viņš varētu novērst pilnas dzīves nedēļas zaudēšanu līdz 20. februārim un pilnu mēnesi līdz 5. augustam. Līdz gada beigām viņš būtu varējis izvairīties no 50 dienu dzīves ilguma zaudēšanas.
Lai gan kopš 1960. gadiem smēķēšanas rādītāji ir samazinājušies, cigarešu smēķēšana joprojām ir galvenais novēršamo slimību un nāves cēlonis Amerikas Savienotajās Valstīs, katru gadu nogalinot vairāk nekā 480 000 amerikāņu. Bet, atmetot smēķēšanu pirms 40 gadu vecuma, par aptuveni 90% var samazināt nāves risku no smēķēšanas izraisītām slimībām.