Eiropā ieperinājušies Āzijas irši - slepkavas

© Pixabay

Zinātnieki Spānijā cenšas atrast pazemes pūzni, kas pieder pirmajiem dienvidu milzu sirseņiem, kas pamanīti Eiropā, vēsta portāls “Sky News”.

Invazīvie kukaiņi, ko dažkārt dēvē par "iršiem slepkavām", jo ir zināms, ka tie iznīcina bišu stropus, var izaugt līdz aptuveni 3,3 centimetru garumam. Tos ir viegli sajaukt ar Āzijas iršiem (Vespa velutina), kas šogad pirmo reizi ir pārcietuši ziemu Apvienotajā Karalistē.

Abu sugu dzimtene ir Āzija, un zināms, ka šie kukaiņa medī un ēd medus bites, taču dienvidu milzu sirseņi (Vespa soror) atšķiras ar to, ka savus pūžņus veido pazemē. Tie ir arī nedaudz lielāki par Āzijas iršiem.


Zinātnieks Omars Sančess, pētījuma par novērojumiem Spānijā vadošais autors, apgalvo, ka, visticamāk, suga tiks "atkal atklāta citās Spānijas un, iespējams, arī Eiropas vietās".

Saskaņā ar pētījumu, kas pagājušajā mēnesī publicēts žurnālā “Ecology and Evolution”, Spānijas Astūrijas provinces ziemeļu pilsētā Siero ir bijuši divi atsevišķi kukaiņu novērojumi.

Viens sirseņu pāris tika pamanīts 2022. gada martā, bet vēl divi manīti 2023. gada oktobrī. Pētnieki uzskata, ka kukaiņi nāk no pūžņa, kura vecums varētu būt vismaz gads.

Ovjedo universitātes zooloģijas profesors Sančess un viņa pētījuma līdzautori atrada un notvēra četrus kukaiņus. Pēc tam viņi ekstrahēja DNS paraugus un veica ģenētisko testēšanu un analīzi, lai apstiprinātu sugu.

Tiek uzskatīts, ka dienvidu milzu sirseņi, visticamāk, ieradās Spānijā ar kravas kuģi.

Zinātnieki sagaida, ka kukaiņi ietekmēs vietējās ekosistēmas līdzsvaru, jo tie agresīvi medī vietējos iršus, bites, tauriņus, kodes un mušas. "Ilgstoša bišu populācijas samazināšanās var ietekmēt medus pieejamību un izjaukt apputeksnēšanas procesus, uz kuriem balstās daudzi augi un kultūras," sacīja Sančess.

Viņš arī apgalvo, ka Āzijas sirseņi Spānijā jau "nodara nopietnus postījumus biškopības nozarei", tāpēc dienvidu milzu sirseņu klātbūtne "pastiprinās sliktās sekas".

Zinātnieks sacīja, ka tieši tāpēc pētnieki cenšas atrast ligzdu, lai varētu to iznīcināt.

Pasaulē

airāki desmiti Vācijas un Austrijas augstskolu un zinātniskās pētniecības iestāžu ir paziņojušas par nodomu izbeigt savu klātbūtni sociālo mediju platformā "X", šādi protestējot pret platformas īpašnieka Īlona Maska tiešsaistes sarunu ar labējās eiroskeptiķu partijas "Alternatīva Vācijai" (AfD) līderi Alisi Veideli, vēstīja Vācijas raidorganizācija "Deutsche Welle" (DW).

Svarīgākais