Jau pavisam drīz Arktikā var pienākt pirmā diena bez ledus

© Pexels.com

Jau 2027. gadā Ledus okeānā var izzust ledus - saskaņā ar jaunu pētījumu, kas publicēts žurnālā “Nature Communications”, Arktikas jūras ledus kūst ar nepieredzētu ātrumu.

Šobrīd tiek ziņots, ka ledus kūst vairāk nekā 12% katru desmitgadi, kas nozīmē, ka mēs tuvojamies dienai, kad pazudīs gandrīz viss ledus.

Tas, visticamāk, notiks deviņu līdz divdesmit gadu laikā, neatkarīgi no tā, vai cilvēki mēģinās mainīt siltumnīcas efekta gāzu emisiju apjomu. Pēc pesimistiskākajām prognozēm tas varētu notikt pat tuvāko trīs gadu laikā.

"Pirmā bezledus diena Arktikā lietas dramatiski nemainīs. Taču tā parādīs, ka esam būtiski mainījuši vienu no Ziemeļu Ledus okeāna vides raksturīgākajām iezīmēm, proti, ka to visu gadu klāj jūras ledus un sniegs siltumnīcefekta gāzu emisiju dēļ," skaidro pētījuma līdzautore Aleksandra Janga, Kolorādo Bolderas universitātes klimata zinātniece.

Jūras ledu uz Zemes ik gadu fiksē satelīti, kuri jau kopš 1979. gada ir mērījuši ledus svārstības abos polos. Tam ir izšķiroša nozīme okeāna un gaisa temperatūras regulēšanā, jūras biotopu saglabāšanā un okeāna straumju barošanā, kas nes siltumu visā pasaulē.

Jūras ledus virsma arī atstaro daļu saules enerģijas atpakaļ kosmosā. Šis efekts var darboties arī pretējā virzienā - jūras ledus kušana noved pie tumšākiem ūdeņiem, kas absorbē vairāk saules gaismas.

Tas nozīmē, ka, mūsu planētai sasilstot, Arktika no ledusskapja ir kļuvusi par radiatoru un tagad sasilst četras reizes ātrāk nekā pārējā pasaule. Planētas vistālāk uz ziemeļiem esošā jūras ledus platība, kas laikā no 1979. līdz 1992. gadam bija vidēji 6,85 miljoni kvadrātkilometru, šogad samazinājās līdz 4,28 miljoniem kvadrātkilometru.

Izmantojot 11 klimata modeļus un 366 simulācijas, jaunajā pētījumā iesaistītie zinātnieki atklāja, ka diena, kad Ziemeļu Ledus okeānā nebūs ledus, varētu pienākt trīs līdz sešu gadu laikā.

Pasaulē

Krievija uzbrukumos Ukrainā arvien plašāk izmanto dronus, kuru kontrolei un video pārraidīšanai izmanto optiskās šķiedras tehnoloģijas, kas ļauj efektīvi apiet Ukrainas elektroniskās karadarbības aizsardzības sistēmas, liecina ASV Kara izpētes institūta (ISW) apkopotā informācija.