Šokējošs negadījums noticis Tasmānijā, Austrālijā, kur kāds lietuvietis zaudējis kāju. Kamēr cietušais ārstējas slimnīcā, tiek atklāta sīkāka informācija par viņa ceļojumu, kas beidzās ar katastrofu, raksta “tv3.lt”.
Vienpadsmit tūristu grupa no Lietuvas devās uz Austrāliju ar īpašu mērķi. Viņu starpā bija arī 65 gadus vecais ceļotājs Valdas Bieliauskas, kurš zaudēja kāju. Vīrietis vēlējās apmeklēt visu pasaules kontinenta kalnu upes un pacelt tur Lietuvas karogu.
“Mūsu kā draugu misija ir pacelt Lietuvas trīskrāsu karogu visos pasaules kontinentos, uz visiem pasaules kalniem un upēm. Austrālija ir pēdējais kontinents, kas mums jāapmeklē,” ziņu portālam “tv3.lt” sacīja aviācijas un tūrisma kluba “Upių Labirintas” vadītājs Povils Pelanis.
Ekspedīcijas organizators stāsta, ka šī ideja radusies ap 2014. gadu, taču koronavīrusa pandēmija plānus mainīja, un tikai šogad beidzot bija iespējas doties izbraucienā pa kalnu upēm.
Povils un Valdas ir pazīstami jau daudzus gadus, kopā piedalījušies daudzos pārgājienos un izpeldējuši pasaules grūtākās upes. Tūrisma kluba vadītājs par kolēģi stāsta kā sportisku, īpaši izturīgu un inteliģentu cilvēku.
"Neatlaidīgs nav īstias vārds. Piemēram, šis stāsts, - mēs peldējāmies baseinā, un viens no draugiem saka, ziniet, es redzēju cilvēku, kurš brauc ar velosipēdu. Tobrīd ārā bija mīnus 25 grādi. Es saku, es zinu, tas bija Valdas,” stāstīja Povils.
“Valdas bija ļoti apmācīts. Viņš regulāri trenējās - skrēja, brauca ar velosipēdu. Noteikti tāpēc viņš bija lieliskā formā," liecināja ekspedīcijas organizators.
Valdas pēc profesijas ir matemātiķis, tāpēc pārgājienu draugi viņu raksturo kā dziļi domājošu, koncentrētu kompanjonu.
Austrālijā 11 pārgājienu dalībnieki devās ar laivām pa upi. Negadījuma dienā viņi virzījās augšup pa Franklinas upi, kas viņus aizvedīs uz Gordonas upi, pēc tam uz Sera Džona ūdenskritumu, un no turienes viņi ar laivu tiks nogādāti civilizācijā.
Taču katastrofas brīdī viss mainījās.
“Pašā sākumā bija grūts slieksnis. Pēc pārdomām nolēmām pa to nepeldēt, jo zem akmeņiem straume iet pa kreisi un pastāvēja iespēja, ka zem šī akmens tiks pagrūsti cilvēki. Mēs nolēmām nest laivas. Valdas tobrīd kaut kur lēkāja pa tiem akmeņiem, paslīdēja un iekrita plaisā. Es nebiju tajā vietā. Draugs ziņoja, ka Valdas iekrita plaisā,” stāstīja “Upių Labirinto” vadītājs.
Sākumā cietušajam centās palīdzēt saviem spēkiem.
“Valdu turējām ar virvēm, lai straume neaizvilktu, un mēģinājām izvilkt kāju visādi - gan ar virvēm, gan ar rokām. Bet klints bija tik cieša… Grūti aprakstīt, cik neērti viss bija. Domājām, ka neklausīsim, ka viņam sāp, ka stipri vilksim un kaut kā izdosies - bet nekas neizdevās. Tad saucām palīdzību, kas ieradās ļoti ātri, ņemot vērā teritorijas izolāciju no pasaules,” atcerējās Pelanis.
Viņš uzsvēra, ka teritorija, kurā iestrēga lietuviešu grupa, ir pieejama tikai ar helikopteru. "Citādos veidos tur nokļūt ir absolūti neiespējami, tikai ar helikopteru. Mēs zaudējām skaitu, cik helikopteru lidoja, ne mazāk kā septiņi. Viens atnes vienu iekārtu, cits cilvēkus, cits nepareizu iekārtu,” atceras Povils.
Saņemot ziņojumu par negadījumu, uz notikuma vietu steidzās liels skaits Austrālijas glābšanas dienestu: mediķi, ugunsdzēsēji, policija, glābšanas organizācija “Surf Life Saving Tasmania” un Austrālijas Jūras drošības dienests.
Šī lieta kļuva par izaicinājumu visiem dienestiem, tomēr visi centieni atbrīvot vīrieti bija veltīgi, un ārsti redzēja, ka viņa stāvoklis pasliktinās. Pēc ilgām pārdomām un sarunas ar cietušo tika pieņemts lēmums amputēt kāju virs ceļgala.
“Mūsu grupā ir medicīnas darbinieks. Tasmānijas ārsti viņam vienā brīdī piezvanīja un teica - pasaki Valdam, ka vai nu tu mirsi no hipotermijas, vai arī mums vajadzēs amputēt tavu kāju. Valdas vairākas reizes pamāja ar galvu. Es biju tam liecinieks”, sacīja Povils.
Kā pastāstīja ekspedīcijas organizators, mediķi lietuviešiem neļāva novērot operāciju, kas notika zem ūdens. Komandas biedri redzēja cietušo jau sapakotu uz nestuvēm, zaudējušu samaņu. 65 gadus vecais tūrists tika nogādāts Karaliskajā Hobārtas slimnīcā, kur viņš vairākas dienas atradās kritiskā stāvoklī.
Pēc šī notikuma ceļotāju grupa nolēma pārgājienu neturpināt. Lietuvieši jau bija šķērsojuši aptuveni divas trešdaļas upes, taču peldēt tālāk šķitis neprātīgi un pārāk riskanti.
“Pārgājiens ir ļoti nopietns, prasa koncentrēšanos. Kad mēs zaudējām vēl vienu cilvēku un zaudējām vēl divas dienas laika, un joprojām bija ļoti grūti šķēršļi, mēs nolēmām evakuēties kopā, domājot par pārtikas krājumiem un to, vai mēs spēsim turpināt pilnībā kontrolēt laivas,” skaidroja Povils.
Tomēr savu mērķi ceļotājiem izdevās sasniegt - viņi pacēla Lietuvas karogu arī Austrālijā. Grupai lielu palīdzību sniedza austrāliešu, lietuviešu kopiena un vēstniecība. “Tas labo cilvēku skaits, ko esam satikuši Tasmānijā, un atbalsts, ko esam saņēmuši, ir neiedomājami. Vēlos pateikties visiem glābējiem, policistiem. Tie tiešām ir nereāli cilvēki. Kad devāmies uz kempingu, viņi kategoriski atteicās no mums ņemt naudu. Pēc tam mūs aizveda uz prāmi, kad devāmies atpakaļ uz Austrāliju. Vēlamies pateikt lielu paldies visiem,” sacīja Povils.
Lai gan ilgi plānoto pārgājienu pārtrauca negadījums tieši finiša taisnē, ilggadējie ceļotāji negrasās apstāties un cer, ka Valdas pēc atveseļošanās pievienosies arī citiem viņu pārgājieniem. "Protams, tā ir mūsu dzīve. Jau plānojam citus pārgājienus. Ļoti ceram, ka Valdas mums pievienosies, kaut vai ar protēzi,” uzsver Povils.