Tibilisi turpinoties protestiem, Gruzijas premjers piekrīt tikties ar opozīcijas līderiem

© AP/Scanpix/Leta

Gruzijas premjerministrs Iraklijs Kobahidze otrdien piekrita sarunām ar diviem bijušajiem ministriem un opozīcijas partiju par valsts virzību uz Eiropu, vienlaikus galvaspilsētā turpinoties protestiem pret valdības lēmumu apturēt sarunas par iestāšanos Eiropas Savienībā (ES).

Pagājušajā ceturtdienā Kobahidze paziņoja, ka Gruzija pārtrauks sarunas par iestāšanos ES un atteiksies no ES budžeta palīdzības līdz 2028.gada beigām.

Jau pēc protestu izraisīšanās Kobahidze pauda, ka Gruzija nav atteikusies no eirointegrācijas kursa.

Tikmēr otrdienas vakarā Tbilisi izcēlās jaunas vardarbīgas sadursmes starp proeiropeiski noskaņotiem protestētājiem un policiju, paziņoja Iekšlietu ministrija.

Sociālajos medijos publicētajos video redzami protestētāji gāzmaskās un ķiverēs, kas raida pirotehniku policijas virzienā. Atbildot uz to, drošības spēki izmantoja ūdens lielgabalus un asaru gāzi, lai izklīdinātu pūli.

Proeiropeiski noskaņotā prezidente Salome Zurabišvili tomēr raksturoja demonstrantus kā miermīlīgus.

"Asaru gāze un ūdens lielgabali tika izmantoti nesamērīgi," viņa pauda platformā "X".

Prezidente arī pieminēja "masveida aizturēšanas un sliktu izturēšanos", taču nesniedza informāciju par aizturēto skaitu.

Mediji vēsta, ka vairāki žurnālisti protesta laikā ievainoti.

Protesti Tbilisi notiek kopš pagājušās ceturtdienas, kad premjers paziņoja, ka Gruzija līdz 2028.gada beigām atsakās no iestāšanās sarunām ar ES.

Rietumvalstis asi kritizē Tbilisi par pārmērīgu policijas spēku vēršanu pret demonstrantiem.

Arī ANO augstais cilvēktiesību komisārs Folkers Tirks pirmdien pauda bažas, ka Gruzijas tiesībsargājošās iestādes izmanto neproporcionālu spēku.

Opozīcijas partijas un Zurabišvili neatzīst vēlēšanu rezultātus, uzskatot tos par viltotiem, un boikotē jauno parlamenta sasaukumu. Prezidente svētdien aicināja izsludināt jaunas parlamenta vēlēšanas.

Gruzijas parlamenta vēlēšanās 26.oktobrī saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem uzvarēja partija "Gruzijas sapnis", kas pie varas atradusies jau desmit gadus un tiek apsūdzēta par tuvināšanos Krievijai.

Svarīgākais