Vācijas ārlietu ministre, tiekoties ar Ķīnas kolēģi, brīdina viņu par sekām, atbalstot Krieviju

© Ģirts Ozoliņš/MN

Vācijas ārlietu ministre Annalēna Bērboka pirmdien brīdinājusi savu Ķīnas kolēģi Vanu Ji, ka atbalsts Krievijai var ietekmēt Pekinas attiecības ar Berlīni.

Bērboka ar Ķīnas ārlietu ministru tikās, lai ar stratēģisku dialogu censtos uzlabot attiecības ar Pekinu, risinot nozīmīgākās nesaskaņas, informēja Vācijas Ārlietu ministrijā.

Sarunā ar Vanu Vācijas ārlietu ministre norādīja, ka "pieaugošais Ķīnas atbalsts Krievijai karā pret Ukrainu ietekmē mūsu attiecības".

"Tas ietekmē Vācijas un Eiropas drošības pamatintereses," viņa uzsvēra.

Ķīna sevi pozicionē kā neitrālu Krievijas uzsāktajā karā pret Ukrainu un apgalvo, ka, atšķirībā no ASV un citām rietumvalstīm, nesniedz nevienai no pusēm militāru palīdzību.

Taču tā joprojām ir cieša Krievijas politiskā un ekonomiskā sabiedrotā, un NATO dalībvalstis ir atzinušas Pekinu par "izšķirošo kara veicinātāju", kas nekad nav nosodījusi Maskavas sākto agresijas karu.

Bērboka pirmdien arī aicināja Ķīnas varasiestādes "konstruktīvi sadarboties" ar Eiropas Savienību saistībā ar muitas tarifiem, kas noteikti Ķīnas elektroautomobiļiem.

"Vienlīdzīgi konkurences apstākļi, godīga konkurence un vienlīdzīgi tirgus nosacījumi ir būtiski," uzsvēra Vācijas ārlietu ministre.

Eiropas Savienība oktobrī nolēma piemērot papildu tarifus Ķīnā ražotiem elektromobiļiem, jo izmeklēšanā tika secināts, ka Ķīnas valsts subsīdijas netaisnīgi samazina Eiropas automobiļu ražotāju konkurētspēju.

Kad tie stāsies spēkā, tarifi būs galīgi un būs spēkā piecus gadus.

Šīs nodevas papildinās pašreizējos 10% tarifus, kas tiek piemēroti elektroautomobiļu importam no Ķīnas.

Pasaulē

Igaunija un Lietuva pirmdien publiskoja to 11 Gruzijas pilsoņu vārdus, kuriem noteikts iebraukšanas aizliegums, jo viņi ir iesaistīti smagos cilvēktiesību pārkāpumos, tostarp vardarbīgi apspiežot protestus pret neseno parlamenta vēlēšanu rezultātu viltošanu.

Svarīgākais