ES gatavojas ieviest bargas sankcijas pret Ķīnu

© Pixabay.com

Eiropas Savienība plāno ieviest bargas sankcijas pret vairākiem Ķīnas uzņēmumiem, kas tiek turēti aizdomās par palīdzību Krievijai karā pret Ukrainu, raksta “Bloomberg”.

Šie pasākumi atspoguļo pieaugošās Rietumu bažas par Pekinas aktīvo iesaistīšanos Maskavas atbalstīšanā. Kā liecina ziņu aģentūras “Bloomberg” rīcībā nonākušie dokumenti, vairākas Ķīnas firmas ir palīdzējušas Krievijas kompānijām izstrādāt uzbrukuma bezpilota lidaparātus, kas tiek aktīvi izmantoti pret Ukrainu.

Eiropas Savienība plāno iekļaut sankciju sarakstā vairāk nekā 50 privātpersonas, kā arī aptuveni 30 juridiskas personas, to skaitā Ķīnas firmas, kas piegādā militārā aprīkojuma galvenās sastāvdaļas, piemēram, bezpilota lidaparātu dzinējus, kā arī Honkongas uzņēmumu, kas pārkāpis Eiropas tirdzniecības ierobežojumus.

Sankcijas ietvers līdzekļu iesaldēšanu, ceļošanas aizliegumu un ierobežojumus piekļuvei Eiropas ostām vairāk nekā 45 Krievijas naftas tankkuģiem. Lai sankcijas ieviestu, nepieciešams visu 27 ES dalībvalstu apstiprinājums, un to pieņemšana varētu būt vēl viens solis ceļā uz Eiropas Savienības un Pekinas attiecību pasliktināšanos.

ASV un Apvienotā Karaliste jau ir noteikušas sankcijas dažām no šīm Ķīnas firmām, un ES tagad pievieno savas iniciatīvas, kas liecina par vienotu Rietumu nostāju attiecībā uz Ķīnas palīdzību Krievijas militārajiem spēkiem.

Kas būs iekļauts jaunajā sankciju paketē?

Ierobežojumi naftas transportēšanai, tostarp aizliegums Krievijas tankkuģiem ienākt Eiropas ostās, sankcijas pret Ķīnas, Ziemeļkorejas un citu valstu pilsoņiem, kas iesaistītas tirdzniecības ierobežojumu apiešanā.

Tirdzniecības ierobežojumi attieksies uz desmitiem uzņēmumu, tostarp uzņēmumiem no Krievijas, Serbijas, Irānas, Indijas, Taizemes, AAE, Ķīnas un Honkongas. Šīs sankcijas uzsver, ka Eiropa vairs neplāno ignorēt Ķīnas lomu militārā atbalsta sniegšanā Krievijai - Pekinas līdzdalība uzbrukuma bezpilota lidaparātu izstrādē un galveno tehnoloģiju piegādē pret Ukrainu izmantotajiem ieročiem ir izpelnījusies kritiku un pastiprinājusi spriedzi starp Ķīnu un Rietumiem.

Svarīgākais