NASA brīdina par iespējamām katastrofālām sekām starptautiskajā kosmosa stacijā; Krievija "neņem galvā"

© pixabay.com

Starptautiskajai kosmosa stacijai draudus rada gaisa noplūde Krievijas apsaimniekotajā segmentā, kas pazīstams kā PrK modulis. Tas savieno Krievijas servisa moduli "Zvezda" ar SKS galveno korpusu, raksta UNIAN.

NASA un Krievijas kosmosa aģentūra "Roscosmos" ir zinājusi par noplūdi vismaz kopš 2019. gada, taču tās cēlonis joprojām tiek turēts noslēpumā. Kopš tā laika astronauti ir veikuši dažādus pasākumus, lai samazinātu tā ietekmi kosmosa stacijā, pat aizverot segmentu, kad tas netiek izmantots.

Saskaņā ar neseno NASA ziņojumu, noplūde ir palielinājusies tiktāl, ka tā rada risku SKS darbībai līdz 2030. gadam. Dažas aģentūras amatpersonas uzskata, ka tas varētu novest pie stacijas "katastrofālas kļūmes". Aģentūras ISS komitejas priekšsēdētājs Bobs Kabana to paziņoja atklātā sanāksmē.

Tomēr Krievijas kosmosa amatpersonas neuztver situācijas nopietnību, uzstājot, ka tā neapdraud turpmākās SKS operācijas. SKS nepārtraukti darbojas kopš 2000. gada novembra. Liela daļa tās infrastruktūras ir jau ceturtdaļgadsimtu veca, un, iespējams, sienās var veidoties sīkas plaisas.

Plaisas var būt radījuši triecieni ar nelieliem gružiem un mikrometeoriem. NASA un "Roscosmos" vienojās slēgt noplūdes segmentu, ja gaisa zuduma ātrums kļūs "nepieņemams". Taču viņi nepanāca vienprātību par to, ko tieši par tādu varētu uzskatīt. NASA atzīmē, ka tagad gaiss izplūst ar ātrumu aptuveni 0,9 līdz 1,1 kilograms dienā. Aprīlī tas uz īsu brīdi uzlēca līdz 1,7 kg. "Stacija nav jauna. Mēs sagaidām lielāku nolietojumu citās vietās," brīfinga laikā sacīja NASA astronauts Maikls Barrats.

Paredzēts, ka kosmosa stacija darbosies līdz 2030. gadam. NASA pašlaik neplāno būvēt SKS aizstājēju, bet tā vietā koncentrēsies uz apkalpes misijām uz Mēnesi un Marsu. Kā iepriekš ziņoja UNIAN, četri ASV astronauti, kas bija iestrēguši SKS viņu kosmosa kuģa darbības traucējumu dēļ, nesen atgriezās uz Zemes pēc gandrīz divu mēnešu kavēšanās orbītā.

Svarīgākais