“Pārvārīsies mazāk nekā sekundē." Kāpēc radīti spageti, kas plānāki par cilvēka matiem?

© Pixabay

Apvienotās Karalistes ķīmiķu komanda ir radījusi pasaulē plānākos spageti, kas ir aptuveni 200 reižu plānāki par cilvēka matu, vēsta portāls europesays.com.

Londonas Universitātes koledžas (UCL) komanda izmantoja paņēmienu, ko sauc par "elektrovērpšanu", lai izveidotu nanošķiedras kā daļu no maģistrantūras studentes Beatrises Brittones pētījuma.

Lai pagatavotu spageti, caur metāla caurumiem parasti izspiež ūdens un miltu maisījumu," sacīja pētījuma līdzautors Dr. Adams Klensijs. Mūsu pētījumā mēs darījām to pašu, izņemot to, ka miltu maisījumu vilkām cauri ar elektrisko lādiņu. Tas ir burtiski spageti, bet daudz mazāks.

Zinātnieki negrasās ēst savu nanopastu, jo tā pārvārītos “mazāk nekā sekundē”, norāda viens no darba autoriem. Tā vietā tas ir noderīgs eksperiments, lai radītu videi draudzīgas nanošķiedras izmantošanai veselības aprūpē.

"Nanošķiedras, piemēram, tās, kas izgatavotas no cietes, liecina par izmantošanas potenciālu brūču pārsēju veidošanā, jo tās ir ļoti porainas," sacīja līdzautors profesors Garets Viljamss.

Turklāt nanošķiedras tiek pētītas, lai tās varētu izmantot kā sastatnes audu atjaunošanai, jo tās atdarina ārpusšūnu matricu - olbaltumvielu un citu molekulu tīklu, ko šūnas veido, lai uzturētu sevi.

Nanošķiedras parasti tiek radītas, ekstrahējot cieti no augu šūnām un pēc tam to attīrot, kas prasa daudz enerģijas un ūdens, norāda UCL komanda. Savukārt cietes izmantošana no tādas sastāvdaļas kā milti var padarīt procesu videi draudzīgāku.

"Cietes attīrīšana prasa daudz enerģijas," sacīja Dr. Klensijs. "Mēs esam pierādījuši, ka ir iespējams vienkāršāks veids, kā izgatavot nanošķiedras, izmantojot miltus."

Nākamos plānākos zināmos makaronus, ko sauc par “su filindeu” jeb Dieva pavedieniem, ar rokām izgatavoja makaronu ražotājs Nuoro pilsētā Sardīnijā un tie ir tikai 400 mikronus biezi.

Tomēr tiek uzskatīts, ka “su filindeu” ir 1000 reižu biezāks nekā jaunais elektrovērptais radījums, kas ir planāks par dažu gaismas viļņu garumiem.

Katra jaunā nanopasta daļa ir tik plāna, ka to nevar skaidri uztvert ar redzamās gaismas mikroskopu, tā vietā makaronus mērīja ar skenējošu elektronu mikroskopu.

Svarīgākais