Lielbritānijas reliģiskie līderi svētdien pauduši dziļu satraukumu par likumprojektu, kas paredz legalizēt asistēto pašnāvību.
Kā liecina divas aptaujas, kuru rezultāti publicēti pirms nākamnedēļ piektdien gaidāmā balsojuma, vairums britu atbalsta asistētās pašnāvības legalizāciju.
Par likumprojektu, ko iesniegusi leiboristu deputāte Kima Līdbītere, parlamenta apakšpalātā būs brīvais balsojums, dodot likumdevējiem iespēju balsot saskaņā ar savu pārliecību.
Anglijā, Velsā un Ziemeļīrijā asistētā pašnāvība ir aizliegta, un maksimālais cietumsods šādos gadījumos ir 14 gadu. Skotijā tas nav atsevišķs kriminālpārkāpums, bet par palīdzēšanu kādam cilvēkam nomirt var tikt izvirzīta apsūdzība slepkavībā vai citos noziegumos.
Iepriekšējo reizi šis jautājums parlamentā tika skatīts 2015. gadā, kad ar pārliecinošu balsu vairākumu likuma grozījumi tika noraidīti.
Ja likumprojekts tiks apstiprināts, tas attieksies tikai uz Angliju un Velsu.
Kopīgā vēstulē 29 reliģiskie līderi brīdinājuši, ka "tiesības nomirt" viegli var pārtapt neaizsargātu cilvēku "pienākumā nomirt".
Laikrakstā "The Observer" publicētajā vēstulē paustas bažas, ka likumprojekta apstiprināšanas rezultātā vismazāk aizsargātie cilvēki var tik pakļauti spiedienam un ļaunprātīgam dzīvības apdraudējumam.
Vēstules parakstītāji, starp kuriem ir Anglikāņu baznīcas Londonas bīskaps, Vestminsteras katoļu arhibīskaps un Lielbritānijas galvenais rabīns, pauduši pārliecību, ka šīs bažas nomāc gan ticīgos, gan neticīgos.
Neilgi iepriekš iebildumus pret likumprojektu paudusi arī tieslietu ministre Šabana Mahmuda, kas izteikusies, ka valsts nedrīkst "piedāvāt nāvi kā pakalpojumu".
Pret likumprojektu iebildis arī veselības ministrs Vess Strītings, brīdinot, ka tas varot novest pie citu pakalpojumu ierobežošanas.
Tikmēr vairāki citi ietekmīgākie ministri pauduši atbalstu likumprojektam.
Likumprojekts paredz, ka pacienta vēlme nomirt jāapstiprina tiesnesim un diviem ārstiem. Šīs tiesības tiks piešķirtas tikai tiem neglābjami slimajiem pacientiem, kam atlicis dzīvot sešus līdz 12 mēnešus.
Saskaņā ar aptauju, ko veicis sabiedriskās domas pētniecības uzņēmums "YouGov", likumprojektu atbalsta pārliecinošs vairākums visās demogrāfiskajās grupās.