Kādas Apvienotās Karalistes firmas ražotās augsto tehnoloģiju iekārtas 2,1 miljona ASV dolāru vērtībā tika pārdotas uzņēmumiem Krievijā, kas saistīti ar militāro jomu, liecina “BBC News”.
Muitas dokumenti liecina, ka Lielbritānijā ražotos kameru objektīvus nosūtīja Kirgizstānā reģistrēts uzņēmums, kuru vada peldkostīmu modele.
Apvienotās Karalistes ražotājs “Beck Optronic Solutions”, kas ir strādājis pie britu “Challenger 2” tankiem un iznīcinātājiem F35, apgalvo, ka nav pārkāpis sankcijas, nav sadarbojies ar Krieviju vai Kirgizstānu un nav zinājis par sūtījumiem.
Tomēr BBC izmeklēšana rada jautājumus par sankciju efektivitāti, kas pret Krieviju tikušas noteikta kopš kara sākuma Ukrainā.
Valērija Baigascina, 25 gadus veca modele, nāk no Kazahstānas, bet tagad dzīvo Baltkrievijā. Viņa ir nepilnas slodzes modele, un viņa regulāri publicē ierakstus sociālajos medijos par savu dzīvesveidu. Pēdējo divu gadu laikā viņa ir apmeklējusi Dubaiju, Šrilanku un Malaiziju.
Tomēr viņas sociālie mediji neliecina, ka viņa ir arī direktore uzņēmumā, kas ir novirzījis miljoniem dolāru vērtu aprīkojumu uzņēmumiem, pret kuriem Krievijā ir piemērotas sankcijas.
Saskaņā ar Baltkrievijas reģistrācijas datiem Baigascina bija uzņēmuma “Rama Group LLC” dibinātāja un direktore. Tas tika izveidots 2023. gada februārī un reģistrēts Biškekā, Kirgizstānas galvaspilsētā, 3713 kilometrus no viņas mājām Baltkrievijā.
Abas valstis ir bijušās padomju valstis, kurām ir ciešas tirdzniecības saites ar Krieviju. Baltkrievija joprojām ir Maskavas spēcīgākais sabiedrotais Eiropā.
Tirdzniecības dati liecina, ka kopš sankciju ieviešanas Krievijai 2022. gada februārī Apvienotās Karalistes eksports uz Kirgizstānu ir pieaudzis par vairāk nekā 300% - ekspertiem ir aizdomas, ka dažas preces patiešām ir paredzētas Maskavai.
BBC rīcībā nonākušie muitas dokumenti liecina, ka "Rama Group" uz Maskavu veikusi divus augstas klases optikas sūtījumus, kas var tikt izmantota raķetēs, tankos un lidmašīnās.
Iekārtas muitas veidlapā ir norādītas kā ražotas “Beck Optronic Solutions Hemel” Hempstedā Hertfordšīrā. Uzņēmums ražo augstas precizitātes lēcas, ko izmanto mērķēšanas un novērošanas sistēmās.
Lai gan daži no objektīviem tiek izmantoti veselības aprūpē un inženierzinātnēs, “Beck” tīmekļa vietnē ir sniegta informācija arī par plašiem militāriem un aizsardzības pielietojuma veidiem.
“Beck Optronics” pārdotās lēcas un optiskās tehnoloģijas ir uzskaitītas kā preces, kuras nevar likumīgi eksportēt uz Krieviju vai kurām pirms jebkādas pārdošanas ir nepieciešama atļauja no Apvienotās Karalistes iestādēm.
Tomēr pati Baigascina apgalvo, ka, lai arī ir uzņēmuma dibinātāja, taču maijā to pārdevusi. Viņa noraidīja apsūdzības, sakot, ka tad, kad viņai tas piederēja, "nekas tāds netika piegādāts". Apsūdzības esot “smieklīgas” un balstītas uz “nepatiesu informāciju”.
BBC liecina, ka šī gada maijā viņa pārdeva “Rama Group” savai draudzenei Angelīnai Žurenko, kura Kazahstānā vada apakšveļas biznesu.
Žurenko komentēja: “Tirdzniecības darbības tiek veiktas tikai saskaņā ar spēkā esošajiem Kirgizstānas tiesību aktiem. Uzņēmums nekādus aizliegumus nepārkāpj. Jebkura cita informācija ir nepatiesa."
Nav arī pierādījumu, ka “Beck Optronics” zināja par šiem sūtījumiem vai ka objektīvu galamērķis bija Krievija.
Uzņēmums apgalvo, ka tam nav nekāda sakara ar sūtījumiem: “Uzņēmums nav nosūtījis neko, kas būtu pretrunā Apvienotās Karalistes eksporta kontrolei vai jebkādām sankcijām, kas tiek piemērotas Apvienotajā Karalistē. Tam nav bijusi darīšana ne ar vienu pusi vai uzņēmumu Krievijā, Kirgizstānā vai Taizemē, tas nezināja, ka kāds sūtījums galu galā varētu būt paredzēts kādam no šiem galamērķiem, un nav nosūtījis neko uz šiem galamērķiem.”
Tas uzskata, ka dažas no uzskaitītajām iekārtām pat nav izgatavojis uzņēmums un ka muitas dokumenti varētu būt viltoti, taču šis iespējamais eksports ir daļa no daudz lielākas ainas, kas ietver sūtījumus no vairākiem avotiem.
Starptautiskās iestādes apzinās Kirgizstānas lomu izvairīšanās no sankcijām - aprīlī toreizējais Apvienotās Karalistes ārlietu ministrs Deivids Kamerons devās uz Biškeku un mudināja Kirgizstānas varas iestādes darīt vairāk, lai pastiprinātu sankciju ievērošanu, un Kirgizstānas prezidents pauda pārliecību, ka Kamerona oficiālā vizīte viņa valstī "dos jaunu impulsu daudzpusīgai sadarbībai starp Kirgizstānu un Apvienoto Karalisti".
Deivids O'Salivans, ES īpašais sūtnis sankciju īstenošanas jautājumos, BBC pastāstīja, ka turpinās centieni slēgt “nelikumīgos iepirkumu tīklus” un ka “uzņēmumiem ir jāveic uzticamības pārbaudes, lai saprastu, kurš ir galalietotājs un kur “kaujas lauka priekšmeti” galu galā nonāk”.
“Bez šīm tehnoloģijām šie ieroči nelidotu. Šo ballistisko raķešu smadzenes, kamikadze bezpilota lidaparātu smadzenes ir izgatavotas no Rietumu tehnoloģijām,” teica O’Salivans.